Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 3149
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rewolucja kontrolowana

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 14 lutego 2014, 15:25
Aktualizacja: 22:37
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Złożona deklaracje dotycząca chęci segregowania odpadów niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Minęło już ponad pół roku od wprowadzenia tzw. rewolucji śmieciowej, a w pojemnikach na odpady zmieszane jest wszystko. Także to, co powinno podlegać segregacji.

KTO KONTROLUJE?

29 stycznia br. weszło w życie Zarządzenie Prezydenta Miasta Wałbrzycha dotyczące przestrzegania zasad segregacji odpadów komunalnych na terenie Gminy Wałbrzych oraz czynności kontrolnych w tym zakresie. Prezydent upoważnia pisemnie (imiennymi upoważnieniami) do przeprowadzania kontroli pracowników podległych mu jednostek w tym także funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

KOGO KONTROLUJE?

Kontrolą segregacji odpadów zostaną objęci właściciele nieruchomości podlegający gminnemu systemowi gospodarowania odpadami komunalnymi, tj. osoby fizyczne, właściciele nieruchomości będący przedsiębiorcami, „duże” wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości stanowiące 100-procentową własność Gminy Wałbrzych. Typowanie podmiotów kontrolowanych odbywa się losowo oraz na podstawie zgłoszeń dokonywanych przez odbiorców odpadów lub bezpośrednio zainteresowane osoby.

JAK KONTROLUJE?

Czynności kontrolne w zakresie przestrzegania zasad segregacji odpadów mogą odbywać się niezapowiedzianie w godzinach od 6.00 do 22.00 na terenach posesji prywatnych, czy wspólnot mieszkaniowych, a przez całą dobę na obszarach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza- po uprzednim pisemnym zawiadomieniu. Należy podkreślić, że kontrolowanie osób fizycznych nie wymaga pisemnego zawiadomienia o terminie planowanej kontroli.

Czynności kontrolne wykonywane są każdorazowo w obecności właściciela kontrolowanej nieruchomości lub dorosłego domownika. Osoba kontrolująca sprawdza, czy w pojemnikach na odpady zmieszane i odpady ulegające biodegradacji nie ma papieru, szkła, plastiku, czyli tych nieczystości, które należy selektywnie zbierać. Sprawdza się również, czy przy pojemnikach na odpady nie zostały zgromadzone nadgabaryty, gruz, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny- poza wskazanym terminem ich zbiórki. Zauważoną nieprawidłowość dokumentuje się na fotografii.

Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół. Uwagi o ewentualnych stwierdzonych nieprawidłowości zamieszcza się w protokole pokontrolnym. Nieprawidłowości stwierdzone podczas pierwszej kontroli skutkują pouczeniem i zaleceniami pokontrolnymi, które wpisuje się w protokół. Zalecenie pokontrolne będą dotyczyć bądź pilnego dostosowania się do obowiązku segregacji lub konieczności dokonania korekty deklaracji śmieciowej, uwzględniającej wyższą stawkę opłat za gospodarowanie odpadami.

RE KONTROLA

Po upływie terminu wskazanego w protokole, wykonanie zaleceń pokontrolnych podlega sprawdzeniu. Po pierwsze kontrolowany musi powiadomić organ kontrolujący o tym, że zastosował się w wyznaczonym terminie do zaleceń pokontrolnych. Po drugie, jeżeli kontrolowany miał obowiązek:

a) zmienić deklarację o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami- sprawdza się w systemie ewidencjonujący deklaracje, czy obowiązek wykonał

b) dostosować się do obowiązku selektywnego zbierania odpadów- dokonuje się re kontroli nieruchomości pod wskazanym kątem.

Niedopełnienie obowiązku powiadomienia organu kontrolującego o wykonaniu postanowień pokontrolnych nie wstrzymuje procedury przeprowadzania re kontroli.

W przypadku kiedy, podczas re kontroli nieruchomości stwierdzono:

a) naruszenie obowiązku selektywnego zbieranie odpadów;

b) niezmienienie deklaracji śmieciowej na wyższą stawkę, właściciel posesji może spodziewać się sankcji karnych w postaci grzywny.

Straż Miejska w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł. Kary wymierzone w postępowaniu administracyjnym są znacznie wyższe.

Nadmienić należy, że kontrole rozpoczną się niezwłocznie, gdyż imienne upoważnienia do ich wykonywania zostały już wręczone pracownikom Urzędu Miejskiego i funkcjonariuszom Straży Miejskiej.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~żul 14-02-2014 13:11
Zmieszać Straż Miejską - ze wszystkim !!!
~księgowy 14-02-2014 16:25
Eurofaszyzm.No comment.
~ 15-02-2014 8:03
A co z brakujacymi wezlami selektywnej zbiorki ............ pierw niech to uzupelnia a potem tego wymagaja
~Misio 15-02-2014 11:15
Jak już SM wyspecjalizuje się w grzebaniu w śmieciach, to może wreszcie zacznie zbierać psie kupy?
~Ja 15-02-2014 12:08
To może niech wprowadzą system z oznaczonymi workami czy pojemnikami na każdą rodzinę , i sobie niech je sprawdzają. Nie chcę ich wpuszczać do domu! Po cholerę mi tacy goście , to jest moja chałupa a nie Straży Miejskiej! Czy nie potrzeba do tego nakazu sądowego ? Poza tym to bez sensu , będą latać po każdej kamienicy codziennie ? Na mojej dzielnicy wciąż nie ma pojemników na odpady poza brązowym i "ogólnym" ! Kto miał taki głupi pomysł?
~pazerność 15-02-2014 17:59
Widać szykuje się kolejny skok na naszą kasę. Mało było podnieśc z 7 na 14 zł, teraz chcą 20 ! Tak naprawdę od początku nie chodzi o segregację, chodzi o kasę!
~ 15-02-2014 18:46
Zgroza nie sa smieci, ale odchody psie jest ich coraz wiecej na trawnikach, na chodnikach i nie ma silnych na beznadziejnych wlascicieli, ktorym nie wytlumaczysz, ze powinni po swoim pupilku sprzatac.
~Piskorz 15-02-2014 23:11
Art. 379 Ustawy o ochronie środowiska nic nie wspomina o obowiązku wpuszczenia Straży Miejskiej do mieszkania, natomiast ma prawo ona wejść na teren posesji np. sprawdzić śmietnik. Konstytucja i Ustawa chroni nas przed naruszeniem miru domowego i dotyczy to też Strażników Miejskich. Naruszenie miru domowego jest karalne, o tym trzeba pamiętać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group