Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 4903
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: RIO stwierdziło nieważność uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie udzielenia dotacji na wykonanie iluminacji kościoła

Czwartek, 5 grudnia 2013, 7:30
Aktualizacja: 10:32
Autor: PAW
Wałbrzych: RIO stwierdziło nieważność uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie udzielenia dotacji na wykonanie iluminacji kościoła
Fot. Robert Bajek
W czerwcu bieżącego roku radni miejscy jednogłośnie zadecydowali o dofinansowaniu w wysokości 300 tysięcy złotych prac konserwatorskich i budowlanych polegających na wykonaniu iluminacji świetlnej bryły zabytkowej Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny i Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.

Wówczas miejscy urzędnicy argumentowali, że to kościół o dużym znaczeniu dla mieszkańców Wałbrzycha, który ma również olbrzymie znaczenie architektoniczne i wymaga pietyzmu. Zaprojektowaniem i montażem oświetlenia kościoła zajęła się firma Rawen z Krakowa, która ma 10-letnie doświadczenie w tej branży. Zgodnie z zapowiedziami, iluminacja ma być trwała, energooszczędna. Sterowanie intensywnością oświetlenia ma być regulowane w zależności od pory roku i pory dnia. Prezydent Roman Szełemej uważa, że proces przywracania obiektom zabytkowym odpowiedniej rangi jest uzasadniony.
- Chodzi m.in. o zwiększenie atrakcyjności turystycznej Śródmieścia – mówił na czerwcowej sesji prezydent Szełemej. – W wielu przypadkach dotyczących obiektów zabytkowych mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami. Śródmieście powoli odzyskuje swój dawny blask, ale potrzeba na to czasu.

Według Romana Szełemeja, Kolegiata jest bardzo istotnym miejscem dla mieszkańców miasta. Radni jak jeden mąż zagłosowali „za” dofinansowaniem tego projektu.

Jednak Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu stwierdziło nieważność tej uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha. W uzasadnieniu postanowienia RIO czytamy m.in.: „…w art.81 ust.1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (dalej „u.o.z.”) przewidziana została możliwość ubiegania się o dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowalne przy zabytku wpisanym do rejestru, ale na zasadach określonych przez jej organ stanowiący…”

I tu wymieniono w 17 punktach, na co dotacja może zostać przeznaczona i nie ma w ani jednym z tych punktów mowy o dotacji na iluminację: „Artykuł 77 u.o.z. określa więc katalog zamknięty zakresu dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowalne. Rada Miejska Wałbrzycha poprzez przeznaczenie dotacji celowej dla Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu na pokrycie kosztów prac restauratorskich i budowlanych polegających na wykonaniu podświetlenia bryły kościoła wpisanego do rejestru zabytków, naruszyła przepisy art.77 i art.81 u.o.z., bowiem rozszerzyła ustawowy przedmiotowy zakres dotacji o nakłady związane z iluminacją świetlną zabytkowego obiektu , do czego nie była uprawniona…”

Mimo to prace przy montażu iluminacji idą pełną parą. Jak przedstawia tablica informacyjna inwestorem jest Parafia Aniołów Stróżów. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że iluminacja będzie gotowa za kilka dni i będzie cieszyć oczy wałbrzyszan i turystów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group