Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 3035
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Niedziela, 4 maja 2014, 17:00
Aktualizacja: Wtorek, 6 maja 2014, 8:45
Autor: red.
Wałbrzych: Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Wałbrzychu – tak jak w większości polskich miast odbyły się Uroczyste Obchody 223 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele parlamentu, władz miejskich i powiatowych, związkowcy, działacze, kombatanci, przedstawiciele spółek miejskich, oświaty, kultury, służb mundurowych, górnictwa, oraz mieszkańcy Wałbrzycha.

Konstytucja 3 Maja to podpisana w 1791 roku uchwała rządowa, mająca na celu regulację ustroju prawnego Rzeczypospolitej. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie - po powstałej 4 lata wcześniej amerykańskiej - spisaną konstytucją. Ta nowoczesna jak na owe czasy ustawa zmieniała system polityczny kraju.

Wałbrzyskie obchody 223 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od zbiórki uczestników na Placu Magistrackim. Następnie ulicą Sienkiewicza, przez Rynek i ulicę Moniuszki nastąpił przemarsz do Kościoła p.w. Św. Aniołów Stróżów, gdzie odbyła się Uroczysta Msza Święta. Po mszy uczestnicy obchodów, wraz z Pocztami Sztandarowymi i orkiestrą dętą przemaszerowali ulicą Moniuszki, przez Rynek, ulicę 1-go Maja na Plac Kościelny, gdzie pod Pomnikiem Niepodległości złożono kwiaty.

Gdy wszyscy uczestnicy obchodów znaleźli się na Placu Kościelnym głos zabrał Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, który w krótkich słowach opisał Konstytucję 3 Maja, zwracając szczególną uwagę na znaczenie i doniosłość tej ustawy. Po przemówieniu Prezydenta zebrani przystąpili do składania kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. Wśród delegacji znaleźli się przedstawiciele władz miasta z wiceprezydentem Zygmuntem Nowaczykiem, przedstawiciele Parlamentu RP z posłankami Katarzyną Izabelą Mrzygłocką i Agnieszką Kołacz-Leszczyńską, przedstawiciele Starostwa Powiatowego ze Sarostą Józefem Piksą, miejscy radni a także przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, miejskich spółek, szkół i uczelni, przedstawiciele związków zawodowych i pracowniczych, górnicy, kombatanci i mieszkańcy Wałbrzycha.

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group