Piątek, 24 marca
Imieniny: Katarzyny, Marka
Czytających: 4667
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Rodzaje czeków i sposoby ich realizacji

Piątek, 3 marca 2023, 6:34
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Rodzaje czeków i sposoby ich realizacji
Fot. użyczone
Czeki są jedną z form rozliczeń finansowych. Obecnie nie należą one już do szczególnie popularnych, jednak wciąż znajdują pewne zastosowania. Czek ma formę dokumentu, wystawionego w ścisłej oraz przewidzianej prawnie formie. W jego treści znajduje się polecenie wystawcy skierowane do banku, które dotyczy wypłaty określonej kwoty z posiadanych środków na rzecz okaziciela czeku lub innej wymienionej osoby. Polecenie to musi być bezwarunkowe. W praktyce czek jest więc środkiem zapłaty, stosowanym zamiast pieniędzy przy zakupie usług lub towarów.

Rodzaje czeków ze względu na remitenta

Czek wystawia trasant, którym może być dowolna osoba prawna lub fizyczna dysponująca rachunkiem bankowym. Jako trasant funkcjonuje z kolei bank prowadzący dane konto. Jeżeli na rachunku wystawcy nie występują środki podane w czeku, nie może on być zrealizowany. Remitentem jest z kolei podmiot, na który dany dokument został wystawiony - czyli okaziciel lub inna określona osoba. Pod tym względem wyróżnić można czeki wydawane na zlecenie, imienne oraz na okaziciela. Dwa pierwsze zawierają imię i nazwisko remitenta oraz odpowiednie określenie, natomiast ostatni nie musi uwzględniać żadnych szczegółów o danych osoby otrzymującej zapłatę. W każdym przypadku bank jest jednak zobowiązany do wylegitymowania okaziciela przed realizacją czeku.

Rodzaje czeków ze względu na formę obrotu

Czeki mogą być klasyfikowane również ze względu formę obrotu. Podstawowym rodzajem jest czek gotówkowy, na podstawie którego bank wypłaca gotówkę w podanej kwocie z obciążeniem rachunku wystawcy. Czek rozrachunkowy upoważnia z kolei instytucję do wykonania przelewu na konto odbiorcy podanej kwoty pokrywanej z rachunku wystawcy. Kolejny rodzaj to czek potwierdzony, w przypadku którego bank dokonuje potwierdzenia poprzez rezerwację odpowiedniej kwoty na rachunku wystawcy. Wyróżnić można też czek zakreślony, który posiada specjalne oznaczenie liniowe i jest objęty ograniczonym obiegiem. W tym przypadku wypłata następuje na rzecz innego banku, bądź też osoby wskazanej przez wystawcę w umowie z bankiem. Istnieją ponadto czeki podróżnicze, czyli te emitowane w ustalonych nominałach.

Współczesne rodzaje czeków

O ile czeki nie są obecnie zbyt popularne, niektóre ich formy cieszą się nieco większym powodzeniem. Dotyczy to chociażby czeku GIRO, czyli dokument potwierdzającego uprawnienia do uzyskania środków przyznanych przez instytucję zlecającą transakcję. Na jego podstawie udzielane są chociażby szybkie chwilówki. Pożyczki na czek GIRO nie wymagają posiadania konta bankowego, ponieważ odbiór pieniędzy w gotówce można zrealizować w dowolnym oddziale Poczty Polskiej. Specyficznym rodzajem czeku jest również BLIK, który umożliwia szybką wypłatę środków z bankomatu czy bezgotówkową opłatę zakupów stacjonarnych. W tym przypadku nie jest stosowana karta płatnicza, tylko aplikacja bankowości mobilnej do wygenerowania odpowiedniego kodu. Po podaniu hasła do konta, wystarczy jedynie podać kwotę i wykonać płatność. Środki o ustalonej wartości zostaną zablokowane na koncie aż do momentu wykorzystania czeku, bądź też jego wygaśnięcia.

Inne kryteria podziału czeków

Czeki dzielą się też z uwagi na kryterium zupełności. Pod tym względem można wyróżnić czek zupełny oraz in blanco. Ten pierwszy jest w pełni wypełniony, natomiast drugi zawiera jedynie podpis wystawcy. Pozostałe dane nie muszą być wypełniane, bądź też wypełniane są jedynie częściowo. Klasyczne czeki różnią się również pod względem miejsca wystawienia oraz płatności. Miejscowe mogą być realizowane tylko w miejscowości wystawienia, natomiast zamiejscowe również w innych miejscach. Czeki krajowe są płatne wyłącznie w Polsce, podczas gdy zagraniczne także poza granicami kraju. Czeki klasyfikuje się ponadto pod względem sposobu realizacji - inkaso oraz skup. W pierwszym przypadku bank wystawcy sprawdza możliwość pokrycia deklarowanej wartości przed realizacją wypłaty. Skup jest natomiast wykonywany od ręki, czyli okaziciel może od razu otrzymać gotówkę.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group