Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4337
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Rodzaje depresji – dlaczego ich rozpoznanie jest ważne?

Poniedziałek, 5 grudnia 2022, 6:36
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Rodzaje depresji – dlaczego ich rozpoznanie jest ważne?
Fot. użyczone
Depresja może przyjąć różne formy, a także różnić się stopniem nasilenia choroby. Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD–10 wyróżnia kilka rodzajów depresji, choć w literaturze można spotkać się również z jej innymi odmianami.

Właściwe określenie rodzaju depresji jest bardzo ważne, m.in. dlatego że pozwala lekarzowi podjąć decyzję o sposobie leczenia czy konieczności wdrożenia farmakologii.  Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jakie rodzaje depresji występują najczęściej wśród osób zapadających na tę chorobę.

Depresja endogenna

Ten typ choroby występuje najczęściej, a zarazem jest najcięższy. Endogenna depresja w większości przypadków objawia się jako choroba afektywna jedno- lub dwubiegunowa. W chorobie afektywnej jednobiegunowej, czyli tzw. depresji nawracającej występują zespoły depresyjne, które oddzielone są okresami co najmniej znacznej poprawy, a często całkowitego zdrowia.

W chorobie afektywnej dwubiegunowej, czyli psychozie maniakalno-depresyjnej, okresy maniakalne i depresyjne pojawiają się naprzemiennie, bez okresów remisji, albo przeplatane są powrotem do zupełnego zdrowia.

Depresja psychogenna

Jej źródłem są traumatyczne przeżycia, urazy psychiczne, sytuacje nadmiernie angażujące pod względem mentalnym i będące  źródłem stresu. Tę formę depresji wiąże się najczęściej z przebiegiem zaburzeń nerwicowych, reakcją na żałobę czy urazami na tle emocjonalnym lub zawodowym.

Depresja somatogenna

Stany depresyjne są w tym przypadku następstwem procesu chorobowego. Problemy somatyczne wywołują negatywne emocje i zaburzenia nastroju, co doprowadza w konsekwencji do obniżenia kondycji zdrowia psychicznego. Choć depresja somatogenna towarzyszy najczęściej nowotworom, chorobie Parkinsona czy Alzheimera, a także zaburzeniom hormonalnym czy alkoholizmowi oraz narkomanii, jej przyczyną mogą być także choroby o lekkim przebiegu, ale np. długotrwałe lub nieuleczalne choć nie śmiertelne.

Depresja maskowana

Objawy w postaci poczucia ciągłego bólu o przyczynie, której nie można określić,  zaburzeń snu, ciągłego zmęczenia, lecz bez wyraźnego obniżenia nastroju mogą „maskują” prawdziwe przyczyny choroby, m.in. skrajne zaburzenia snu, bóle głowy, nadużywanie alkoholu lub leków, natręctwa, świąd skóry czy dławicę piersiową. 

Depresja poporodowa

Krótkotrwałe obniżenie nastroju, które pojawia się zwykle w ciągu kilku dni po porodzie jest spowodowane gwałtownymi zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Zwykle mija samoistnie, choć niekiedy przedłuża się i wówczas przyjmuje formę depresji poporodowej. Poza typowymi objawami depresji, w tego rodzaju chorobie dodatkowo pojawiają się objawy związane z relacją matka-dziecko (np. nieuzasadnione zamartwianie się zdrowiem dziecka).

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
25%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group