Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 4361
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Rodzaje spawanie metalu – jaka jest najlepsza?

Czwartek, 22 września 2022, 5:23
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Rodzaje spawanie metalu – jaka jest najlepsza?
Fot. użyczone
Spawanie to proces łączenia ze sobą dwóch metalowych materiałów. By to było możliwe trzeba dane materiały stopić na ich styku, a w wyniku działania temperatury wytworzy się spoina, która trwale je połączy. Spawanie możliwe jest dzięki urządzeniom nazywanym spawarkami, a w procesie spawania można także wykorzystać specjalne pręty, elektrody czy druty spawalnicze, które stanowić będą dodatkowe spoiwo w całym procesie.

Rodzaje spawania

Spawanie to metoda łączenia ze sobą metali, która jest już znana od wieków. Dokładniej historia spawalnictwa i lutownictwa  rozpoczęła się w jeszcze w czasach starożytnych. Wyroby metalowe wykonane ze złota, mosiądzu, srebra, brązu czy stali łączono ze sobą przy pomocy procesu zwanego zgrzewaniem ogniskowym. XIX wiek to czasy wielkiej rewolucji przemysłowej. Wiązał się z tym rozwój spawalnictwa i to właśnie w owym stuleciu poznano takie metody spawania jak spawanie gazowe oraz elektryczne.

To pierwsze, czyli spawanie gazowe, łączy się z nazwiskiem Fryderyka Wöhlera, który w XIX wieku odkrył węglik wapnia zwany karbidem. Na początku XX wieku zaś, w roku 1904, skonstruowano pierwszy palnik acetylenowo - tlenowy. Mniej więcej w tym samym czasie zaczęto stosować tzw. spawanie termitowe, w którym jako spoiwo używanego ciekłego żelaza. 

Z kolei początki spawania elektrycznego łączyć należy z nazwiskami polskiego i rosyjskiego wynalazcy - Stanisława Olszewskiego oraz Mikołaja Benardosa. To oni wynaleźli oraz opatentowali metodę spawania elektrycznego. Niech ciekawostką będzie to, iż to w Polsce powstał pierwszy spawany most drogowy - dziś jest on zabytkiem klasy 0, a znajduje się nad rzeką Słudwią pod Łowiczem. 

Pod kątem zasilania możemy dziś mówić o takich rodzajach spawania, które są szeroko stosowane jak spawanie gazowe, elektryczne, termitowe, czyli aluminotermiczne oraz spawanie laserowe. 

Jedną z najpopularniejszych metod spawania elektrycznego jest spawanie metodą TIG. Metoda ta wykorzystuje nietopliwą elektrodę wolframową w procesie spawania, często także korzysta się z jej przypadku ze specjalnych drutów i prętów spawalniczych. Drut spawalniczy używany jest także do spawania metodą MIG/MAG celem wytworzenia tzw. łuku elektrycznego. Zarówno spawając metodą TIG jak i MIG/MAG stosuje się także w tym procesie gazy. W przypadku metod TIG i MIG są to gazy obojętne (np. argon), zaś w metodzie MAG jest to gaz aktywny (np. dwutlenek węgla). 

Jak zespawać aluminium?

Aluminium to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych materiałów, tak w przemyśle jak i np. w budownictwie, etc. Aluminium w czystej postaci nie jest zazwyczaj stosowane, a to dlatego, iż jest materiałem o niewielkiej wytrzymałości. Jeśli zależy nam na wytrzymałej formie tego metalu, łączy się go z innymi metalami, a wynikiem tego jest stop. Dzięki temu używane jest ono dość szeroko w transporcie oraz we wspomnianych już budownictwie i w przemyśle.

Aluminium cechuje się stosunkowo niską temperaturą topnienia, co jest powodem trudności w jego spawaniu. Spawanie aluminium nie jest jednak niemożliwe. Metal ten oraz jego stopy spawa się najczęściej z wykorzystaniem metod MIG oraz TIG, a więc w obecności gazów obojętnych. Najlepszym gazem wykorzystywanym do spawania aluminium jest argon, lecz można do tego celu wykorzystać także hel. Ważnym jest, by gazy te były gazami czystymi, cechującymi się nawet 99,5% czystości. Metodą MIG można zespolić ze sobą materiały z aluminium, które posiadają grubość minimum 1 mm. Metodą TIG spawać zaś można nawet cieńsze elementy, lecz nie grubsze niż 10 mm. By efektywnie spawać aluminium należy stosować prąd zmienny, a więc spawarki AC/DC - prąd stały w przypadku spawania aluminium nie sprawdza się. Materiał przed spawaniem powinien być bardzo dokładnie oczyszczony - najlepiej jest to zrobić acetonem lub roztworem zasadowym. 

Proces spawania jest procesem dość trudnym, dlatego warto zlecić fachowcom takie prace jak spawanie aluminium. Wrocław to jedno z polskich miast, w którym bez problemu takich fachowców znajdziecie.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
1
20%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group