Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 1871
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rok koalicji

Wiadomości: REGION
Sobota, 7 grudnia 2019, 14:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 grudnia 2019, 8:54
Autor: red
Fot. UMWD
Renesans kolei na Dolnym Śląsku, obniżenie podatku miedziowego, a także inwestycje w infrastrukturę, zdrowie i sport – Bezpartyjni Samorządowcy podsumowali pierwszy rok współpracy w ramach koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. Gospodarzem spotkania był marszałek Cezary Przybylski.

W spotkaniu uczestniczyli również Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marcin Gwóźdź – Poseł na Sejm RP, Marcin Krzyżanowski – wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Tymoteusz Myrda – członek zarządu województwa dolnośląskiego oraz Patryk Wild – radny sejmiku województwa z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.

- Skupiamy się na tym aby na Dolnym Śląsku żyło się jak najlepiej. Od początku na tym chcieliśmy budować naszą koalicję – zaznaczył minister Michał Dworczyk.

Obniżenie Podatku Miedziowego

Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami jednym z priorytetów, jakie postawiła przed sobą rządząca Dolnym Śląskiem od listopada ubiegłego roku koalicja Bezpartyjnych Samorządowców oraz Prawa i Sprawiedliwości, było obniżenie podatku miedziowego. Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 2012 r. Danina jest olbrzymim obciążeniem dla KGHM, a w ciągu ostatnich 7 lat z tego tytułu spółka zapłaciła w sumie 11 mld złotych. Dzięki obniżeniu podatku o 15% w KGHM zostanie ok. 240 mln zł rocznie. Pozwoli to uzyskać stabilność spółki, a także realnie planować jej dalszy rozwój.

Odbudowa kolei na Dolnym Śląsku

W grudniu 2018 samorząd regionu rozpoczął wielki projekt przejęcia od Państwa blisko 400 km linii kolejowych (w sumie 22 linie). Ustalono, że poszczególne odcinki będą przejmowane w pakietach po kilka sztuk. Celem tych działań jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym w województwie, a jednocześnie walka ze smogiem.

- Na dziś przejętych linii mamy już 7 linii, a na pierwszej prowadzącej do Bielawy właśnie wraca ruch pasażerski. Rewitalizacja tego odcinka przebiegła w rekordowym tempie, a wartość inwestycji przekroczyła 15 mln złotych. Pasażerowie pojadą pociągiem do Bielawy jeszcze w grudniu po blisko 40 latach przerwy – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W czerwcu tego roku uruchomione zostało również połączenie kolejowe Wrocław – Lubin. Do zagłębia miedziowego pociągi wróciły po niemal 20 latach. Lubin był dotąd drugim największym miastem powiatowym w Polsce bez dostępu do kolei (obok Jastrzębia Zdroju i Siemianowic Śląskich).

Dynamiczny rozwój kolei na Dolnym Śląsku jest nierozerwalnie połączony z podległą marszałkowi województwa spółką Koleje Dolnośląskie. Samorządowy przewoźnik bije kolejne rekordy i rocznie przewozi już 12 mln pasażerów. W rekordowym dla spółki październiku bieżącego roku z oferty KD skorzystało 1,4 mln pasażerów!

- Wczoraj podpisaliśmy umowę, dzięki której wkrótce ruszy połączenie kolejowe Wrocławia z Pragą. Jak widać systematycznie rozwijamy siatkę połączeń kolejowych naszego regionu nie tylko w ujęciu regionalnym, ale także międzynarodowym – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Onkologia

Inwestycje w ochronę zdrowia od lat są jednym z najważniejszych priorytetów samorządu województwa. Po sukcesie wybudowanego od podstaw Nowego Szpitala Wojewódzkiego im. Marciniaka, do którego przeniosły się 3 zlokalizowane w różnych miejscach Wrocławia placówki, zapadła decyzja o wybudowaniu w jego sąsiedztwie nowego szpitala onkologicznego.

Nowy Szpital Onkologiczno – Pulmonologiczno – Hematologiczny podobnie jak wspomniany szpital im. Marciniaka zgromadzi w jednym miejscu rozsiane do tej pory lecznice i pozwoli zapewnić najwyższy standard obsługi pacjentów.

- Aktualnie trwa przetarg na jego projekt. 5 konsorcjów walczy o prawo zostania generalnym wykonawcą wartej ok 600 mln złotych inwestycji. Nowy szpital onkologiczny będzie dysponował 700 łóżkami, ponad 10 salami operacyjnymi i będzie w nimi wykonywane 10 tys. zabiegów rocznie – informuje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Jednocześnie od lutego tego roku trwa pilotaż sieci onkologicznej polegający na monitorowaniu najczęściej występujących nowotworów. Biorą w nim udział dwa województwa - Dolny Śląsk i Świętokrzyskie. Liderem i koordynatorem sieci w naszym regionie jest Dolnośląskie Centrum Onkologii współpracujące z 12 ośrodkami onkologicznymi. Od marca tego roku w DCO wdrażany jest też dofinansowany dzięki unijnym funduszom system e-usług. Dzięki niemu poprawi się jakość obsługi pacjentów, ochrona danych, a także unowocześni codzienna praca Szpitala Onkologicznego. Wdrożenie i integracja systemu umożliwi 24-godzinny dostęp do dokumentacji medycznych przez 7 dni w tygodniu.

Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej

Największa w ostatnich latach inwestycja sportowa w regionie powstaje w Jakuszycach. Prace budowalne w terenie ruszyły kilka miesięcy temu, a ich zakończenie planowane jest na rok 2021. - Warta ponad 142mln złotych inwestycja finansowana jest przez wspólnie samorząd, rząd i spółkę Dolnośląski Park Innowacji i Nauki – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

W efekcie na Polanie Jakuszyckiej powstanie centrum sportowe dysponujące narciarskimi trasami biegowymi i biathlonowymi ze strzelnicą, rolkostradą, krytą pływalnią, górką saneczkową oraz trasą rowerową dla dzieci i młodzieży. W sumie stworzonych ma być około 60 km tras narciarskich oraz trzy wydzielone pętle dla zawodowców. W głównym budynku znajdzie się ponad 200 miejsc noclegowych, sale konferencyjne i szkoleniowe, a także muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium. W ośrodku powstanie też wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart. Centrum będzie obiektem całorocznym, a w jego sąsiedztwie zaplanowano wybudowanie boiska piłkarskiego i bieżni lekkoatletycznej.

Obwodnice dolnośląskich miast

Inwestycje w infrastrukturę drogową to nie tylko wielkie projekty, ale również wiele mniejszych działań niezwykle istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu lokalnego ruchu drogowego.

- W ostatnim roku oddaliśmy mieszkańcom kilka ważnych obwodnic dolnośląskich miast m. in. otwarte w kwietniu obwodnice Jeleniej Góry i Brzegu Dolnego oraz otwarte rok temu obejście Bolesławca. Trwa też realizacja II etapu obwodnicy Dzierżoniowa – aktualnie rozstrzygany jest przetarg na budowę trasy – mówi Patryk Wild, radny sejmiku województwa.

Dolny Śląsk liderem rozwoju gospodarczego

Dolny Śląsk to dzisiaj jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Europie, otwarty na globalną współpracę. Dzięki środkom unijnym, w latach 2014-2020 na rozwój Dolnego Śląska trafi ponad 9 miliardów zł. Do dziś podpisanych zostało 3,3 tys. umów o dofinansowanie funduszami unijnymi, a także 16 tysięcy zatwierdzonych wniosków o płatność, co plasuje nas wśród najlepszych województw w Polsce. W sumie beneficjenci unijnej pomocy wsparci zostali kwotą 4 mld zł, a region wykorzystał już ponad 7mld z dostępnych 9mld złotych.

Dzięki aktywności samorządu stale rośnie liczba inwestycji kapitału zagranicznego, powstają nowe miejsca pracy, a nowoczesna gospodarka staje się dolnośląską wizytówką. Największe inwestycje kapitału zagranicznego w regionie to m.in. XEOS Lufthansa, Mercedes-Benz, BASF czy 3M. Bezrobocie w regionie wynosi ok 4,5%, czyli jest niższe od średniej krajowej wynoszącej 5%.

Twoja reakcja na artykuł?

6
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
3
30%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~mim 7-12-2019 14:08
Brawo PiS, brawo Minister Dworczyki brawo koalicjant- Bezpartyjni Samorządowcy.Dobrze ,że was mamy bo za PO-PSL też mieliśmy,wszyscy wiedzą co wielkie G...o.
~ponury troll 7-12-2019 17:47
Mim jesteś PiS-dzi luj i mocno wali w mohair twój.
~Mecenas Piotrowski 7-12-2019 19:11
Brawo. Nic nie mamy
~Ignacy Loyola 7-12-2019 21:25
Widzę, że na forum instynktownie pojawili się klakierzy czerwonych. No cóż, ich patroni byli właścicielami PRL, później 3RP, a tu nagle wybory wygrał kto inny. Nie byli przyzwyczajeni do takich metod. Patroni owi zachowują się tak, jakby ktoś im ukradł ich własność, czyli Polskę. Stąd taki jazgot ich klakierów na forum.
~Zdzich 8-12-2019 10:39
Kto wygrał? Jedyne co to Przybylski coś ugrał ale po sojuszu z PIS stał się już niewybieralny w next wyborach. Widać ile Bezpartyjni Samorządowcy głosów zebrali w 2019 r, śmiech na sali.
~Klapa 8-12-2019 11:13
Szpitale klapa, pogotowie klapa czym wy sie chwalicie ? Dworczyk obiecał wojsko i klapa.
~Mat 8-12-2019 15:45
do: ~Klapa (11:13)
Same hasła, co to każdy może namalować farbą na płocie, i żadnych argumentów. Typowe dla lemingów, one też wiedzą, nie mniej idą i idą i spadają w przepaść. A wcześniej wszystko wiedzą, machają rękami, podnoszą głos, ale jak ognia unikają dyskusji merytorycznej, bo sprawa, której bronią jest, poza hasłami, jałowa. Stąd ta irytacja.
~Klapa 8-12-2019 21:26
do: ~Mat (15:45)
A co ja mam tutaj do dyskusji ? idz do lekarza, szpitala, wezwij pogotowie to zrozumiesz o czym piszę. Poczytaj o wojsku że miało być w Wałbrzychu, tacy dumni byli. To nad czym ja mam się rozpisywać ? jest totalna klapa i tyle.
~xyz 8-12-2019 23:09
do: ~Klapa (21:26)
A co Wałbrzych ma do zaoferowania wojsku? Stare, nienadające się do niczego ruiny. Sprawdź co zaoferowało WOT np. Leszno że tam umieszczono jednostkę na 700 żołnierzy, a w Wałbrzychu nie znaleziono budynku dla garnizonu 80-cio osobowego.
~Troll 9-12-2019 23:00
do: ~xyz (23:09)
Jest przecież duży gmach byłego internatu górniczego na ul.Szkolnej na Podgórzu z niezłym zapleczem socjalno-kuchennym itp. i w pobliżu jest też kościół, więc posługa kapelańska będzie miała bliziuteńko. Niech żyje WOT!
~hajertrzodowy 16-12-2019 12:53
do: ~Troll (23:00)
Gmachów ci u nas dostatek, w każdej dzielnicy znajdzie jest ich bez liku, tylko że one niszczeją, "a robić nie ma komu", np. pamięta ktoś były "niepotrzebny", szpital na Gaju ?
idler73 9-12-2019 9:38
Prawdziwy pisiak jest: - mądry jak Suski - kulturalny jak Pawłowicz - prawy jak Piotrowicz - uczciwy jak Banaś i Glapiński - przystojny jak Terlecki - urodziwy jak Kloc - zdrowy psychicznie jak Maciarewicz - wierny jak Pięta do tego jest lepszego sortu i ma dwie wieże ;)
~Max 9-12-2019 13:22
do: idler73 (9:38)
Prawdziwy leming z partii złodziei(PO) jest : mądry jak Mucha, kulturalny jak Nitras, prawy jak Nojman, uczciwy jak Gawłowski, zdolnym aktorem jak Tusk, urodziwy jak Kopacz, zdrowy psychicznie jak Niesiołowski i wierny sprawie jak Cyba. Do tego każdy leming, jako członek społeczeństwa równoległego, coś na wzór islamistów we Francji musi być konsekwentny i cierpliwy w krzewieniu swoich postulatów : ich mniejszość ma rządzić większością, złodziej to kupujący inaczej, lepszy jurgielt u obcego niż niepewność u siebie, trzeba mieć swojego pana i go naśladować we wszystkim bo inaczej pan się wkurzy i cofnie jurgielt, itd, itp.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group