Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 6424
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rok kobiet

Piątek, 18 grudnia 2020, 12:30
Aktualizacja: 14:33
Autor: JAZ
Wałbrzych: Rok kobiet
Fot. JAZ
Rok 2021 będzie rokiem kobiet w Wałbrzychu. Pomysł jest reakcją na sytuację, jaka w ostatnim czasie panowała w Polsce. To wspomnienie protestów, które miały na celu zwrócenie uwagi na problemy kobiet i zmiany w przepisach, które większości społeczeństwa się nie podobały. Taki stan rzeczy sprawił, że kobiety postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce.

Impulsem do inicjatywy jest 100. rocznica konstytucji marcowej, która podniosła do rangi konstytucyjnej zasady równouprawnienia wszystkich obywateli bez względu na płeć. Efektem tych zapisów było wprowadzenie pożądanych zmian w dotychczas obowiązującym ustawodawstwie. Niezwykle konsekwentnie dążono do usunięcia wszystkich dyskryminujących kobiety przepisów pochodzących z porządków prawnych byłych państw zaborczych.

Od tej pory możliwe było uchwalenie kilku ważnych aktów prawnych, chroniących interesy kobiet oraz poprawiających ich pozycję prawną. Rok 2021 będzie więc rokiem szczególnym, kiedy to można przypomnieć o odwadze, determinacji oraz mądrości wielu kobiet, które miały siłę przeciwstawić się dyskryminującym normom obyczajowym, nie bały się konsekwencji prawnych, publicznego dyskredytowania swojej działalności, które walczyły o takie same prawa, niezależnie od płci, wyznania czy narodowości.
– Jako kobiety musimy poruszać tematy, które nas dotyczą – tłumaczy Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha.

Wspólna inicjatywa pań radnych z Wałbrzyskiej Rady Miasta oraz przedstawicielek organizacji, które zajmują się sprawami kobiet, została pozytywnie przyjęta w ratuszu. Będzie to czas szczególny, w którym kobiety będą walczyć między innymi o wsparcie programu in-vitro.

Kobiety stanowią już blisko 25 procent zarządów firm czy instytucją. Są też wykształconymi osobami z dużą świadomością społeczną, co udowadniają przy wielorakich działaniach. W trakcie Roku Kobiety w Wałbrzychu, kobiety pokażą też historie działalności kobiet w naszym mieście. Ambitny plan ma zapoczątkować szereg zmian, które zapewne ułatwią postrzeganie wielu problemów.

W briefingu wzięły udział radne Rady Miasta, wiceprezydent Sylwia Bielawska, przedstawicielki Wałbrzyskiej Rady Kobiet, dolnośląskiego Kongresu Kobiet, Odważne Dziewuchy, Fundacji Emu oraz radne z okolicznych miejscowości.

Twoja reakcja na artykuł?

8
25%
Cieszy
8
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
13%
Złości
12
38%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group