Sobota, 6 marca
Imieniny: Agnieszki, Róży, Wiktora
Czytających: 2635
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Romowie w muzeum

Sobota, 23 października 2010, 18:04
Aktualizacja: Niedziela, 24 października 2010, 14:10
Autor: Sven
Wałbrzych: Romowie w muzeum
Warto bliżej poznać kulturę romską
Fot. Sławomir Pawlik
Z udziałem autora odbył się w piątek w Muzeum w Wałbrzychu wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Chad Evans Wayatt ROMA RISING.pl”.

Kilka dni temu wystawa została zaprezentowana uczestnikom posiedzenia Komitetu Ekspertów Rady Europy ds. Romów i Osób Wędrujących, które odbyło się we Wrocławiu.

Chad Evans Wayatt przyjechał do Wałbrzycha dzięki wspólnemu działaniu wrocławskiej Fundacji „Prom”, Muzeum w Wałbrzychu oraz pomocy finansowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Fundacja Integracji Społecznej „Prom” jest organizacją pozarządową zajmującą się integrowaniem środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Znając wcześniejszą wystawę artysty, dotyczącą czeskich Romów, fundacja postanowiła zrealizować podobny projekt w Polsce. Na razie udało się na Dolnym Śląsku, ale plany są dużo szersze.

Przesłanie jest bardzo proste. Chodzi o przełamywanie w społeczeństwie stereotypowego spojrzenia na Romów i promowanie tych osób pochodzenia romskiego, które są aktywne społecznie, często bardzo dobrze wykształcone i znane w swoich lokalnych społecznościach. Ma to być także inspiracja i wzór dla samych Romów.
- Mieliśmy zbyt mało czasu na pokazanie większej liczby osób, choć na pewno jest jeszcze wielu Romów, którymi nasza społeczność mogłaby się pochwalić – oceniła Sylwia Maroń, pełnomocnik Prezydenta Wałbrzycha ds. Romów.

Chad Evans Wayatt otrzymał od dyrektora Muzeum w Wałbrzychu Marka Stadnickiego tytuł „Honorowego ambasadora Ziemi Wałbrzyskiej”. Na koniec imprezy wystąpił zespół „Nowa Roma”.

Wystawa będzie czynna do 10 grudnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group