Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2545
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rozbudowa wałbrzyskiego Hospicjum

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 30 stycznia 2015, 15:51
Aktualizacja: Sobota, 31 stycznia 2015, 18:49
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Trwa rozbudowa wałbrzyskiego Hospicjum, prowadzona dzięki środkom pochodzącym z budżetu partycypacyjnego, wsparciu Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej i darowiznom. Wszelkie prace związane z rozbudową mają zostać zakończone w tym roku.

Mająca na celu podniesienie jakości opieki nad chorymi i ich rodzinami rozbudowa Hospicjum obejmuje utworzenie docelowo 11 dodatkowych miejsc dla chorych. W tym miejscu warto podkreślić, że obecnie w Hospicjum jest 13 miejsc. Rozbudowa obejmuje też stworzenie pokoju pożegnań, centrum wsparcia psychologicznego chorych, ich rodzin oraz osieroconych dzieci, centrum wolontariatu medycznego i akcyjnego. W tym celu przy obecnym Hospicjum powstaje nowy budynek, w którym poza wymienionymi wcześniej elementami, znajdzie się również gabinet fizjoterapii i wypożyczalnia sprzętu medycznego.

- W pierwszym etapie powiększamy Hospicjum o 5 miejsc, w kolejnym będzie jeszcze 6. Dzisiaj najważniejsza jest sala pożegnań dla rodzin pacjentów. Bliscy chcą godnie pożegnać osoby, które tutaj leżą i dlatego ta sala jest niezbędna. Będzie to miejsce bardzo kameralne - powiedziała Renata Wierzbicka - prezes wałbrzyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.

Koszt rozbudowy wałbrzyskiego Hospicjum to blisko 2 miliony złotych, z czego 1 450 000 złotych to środki przekazane przez Gminę Wałbrzych w ramach budżetu partycypacyjnego, a 500 000 złotych to dopłata PTOP pochodząca z darowizn. Działalność medyczna wałbrzyskiego Hospicjum finansowana jest poprzez kontrakt z NFZ i darowizny. Problem w tym, że środki wynikające z kontraktu z NFZ nie wystarczają na pokrycie kosztów Hospicjum Stacjonarnego. Odpowiedni standard opieki zapewnić może tylko pomoc finansowa darczyńców i możliwość ubiegania się o 1% odpis podatkowy na rzecz Hospicjum.

- Rozbudowa Hospicjum to konieczność. Zachorowalność na choroby nowotworowe jest potężna. Spora grupa ludzi, którzy zachorowali na raka i niestety nie doszło do wyleczenia, trafia do zakładów opieki paliatywnej, gdzie leczymy przede wszystkim objawy choroby nowotworowej. 13 łóżek, które mamy w tej chwili, jest to stanowczo za mało. Z przykrością to mówię, ale jest kolejka do Hospicjum. Niestety, zdarza się tak, że ci pacjenci, którzy zostali zapisani do kolejki, nie doczekają miejsca, bo po prostu tego miejsca nie ma. Poprzez rozbudowę chcemy przede wszystkim zwiększyć liczbę osób, które będą leżeć w tej ciężkiej chorobie. Będą to na razie 3 sale, w sumie 5 miejsc, a docelowo liczymy, że jeśli NFZ podpisze z nami w przyszłości umowę, to o około 6 łóżek chcielibyśmy tę liczbę zwiększyć, w tych salach, które będą gotowe w nowej części Hospicjum - powiedział Marek Karolczak - pielęgniarz w wałbrzyskim Hospicjum.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Marysia 30-01-2015 23:15
Sala pożegnań jest bardzo potrzebna. Gdy odeszła babcia, całą rodziną staliśmy w przejściu tuż przy wyjściu na zewnątrz, takim jakby korytarzyku. Nie była to komfortowa sytuacja dla całej rodziny. Myślę że ułatwi to psychiczne pogodzenie się ze śmiercią bliskiej osoby. Nowe miejsca są bardzo potrzebne, pracownicy nie zdążyli jeszcze przewieźć babci do 'korytarzyka' a przed hospicjum czekał już następny pacjent. Opieka jest wspaniała, wspaniałe pielęgniarki i pielęgniarze. Hospicjum potrzebuje tej rozbudowy. Oczywiście przekazuję swój 1% na ten cel. Babcia mówiła "jak dożyję to chcę tutaj oddać swój 1%, należy im się to i wszystkich do tego zachęcam.
~ 31-01-2015 15:02
Ja tez wpłacę!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group