Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 2547
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj/Region: Rozliczanie PIT–u 2019

Piątek, 24 stycznia 2020, 10:46
Aktualizacja: 11:49
Autor: red
Kraj/Region: Rozliczanie PIT–u 2019
Fot. użyczone
Pierwsza połowa roku zawsze wiąże się z koniecznością złożenia deklaracji podatkowej. Od zeszłego roku wcale nie trzeba odwiedzać Urzędu Skarbowego, aby tego dokonać. Dzięki specjalnej usłudze, którą udostępniło Ministerstwo Finansów, można rozliczyć PIT online.

Jak złożyć PIT przez Internet?

Aby prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym przez Internet, w pierwszej kolejności trzeba przygotować wszelkie dane oraz dokumenty, które będą podstawą rozliczenia. Konieczne jest udostępnienie:
• imienia i nazwiska,
• daty urodzenia,
• numeru NIP lub PESELu (w zależności od charakteru podmiotu),
• kwoty przychodu, która została określona w rocznym zeznaniu pochodzącym z ubiegłego roku.

Wielu podatników ma mniejszy lub większy problem z określeniem kwoty przychodu. W 2020 roku rozliczając PIT za 2019 rok, należy wskazać kwotę, która jest określona w formularzu deklaracji z 2018 roku.

Które PITy można rozliczyć za pośrednictwem Internetu?

Program PIT pozwala na rozliczenie bez wychodzenia z domu kilku deklaracji finansowych. Jest to rozwiązanie bezpieczne i darmowe. Warto podkreślić, że nie trzeba posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Za pośrednictwem Internetu, w formie załączników można złożyć następujące deklaracje:
• PIT - 28 - dotyczący działalności gospodarczej lub najmu,
• PIT - 36 - dotyczący działalności gospodarczej, która została opodatkowana zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami,
• PIT - 36L - dotyczący działalności gospodarczej, która została opodatkowana zgodnie z podatkiem liniowym,
• PIT - 37 - dotyczący osób fizycznych, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej,
• PIT - 38 - dotyczący dochodów kapitałowych,
• PIT - 39 - dotyczący zbycia praw majątkowych i nieruchomości.

Wszystkie wymienione wyżej zeznania trzeba złożyć do końca kwietnia bieżącego roku. Wyjątkiem jest deklaracja PIT - 28, którą należy złożyć do końca lutego.

O czym należy pamiętać wysyłając PIT przez Internet?

Wysyłanie deklaracji podatkowej przez Internet nie jest trudne. W pierwszej kolejności trzeba zalogować się do aplikacji na Portalu Podatkowym. W tym celu można wykorzystać kwalifikowany podpis elektroniczny, Profil Zaufany lub dane autoryzowane. PIT 2019 można rozliczyć w internecie.

Zeznanie podatkowe zostanie wysłane do urzędu skarbowego, a podatnik w ramach potwierdzenia otrzyma UPO, czyli tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Trzeba je wydrukować i kopie przechowywać przez okres 5 lat. Jest to bardzo ważne.

Jeżeli podatnik chce się rozliczyć razem ze swoim współmałżonkiem, wystarczy, że zmodyfikuje trochę deklaracje i dopisze dane drugiej osoby, a następnie zaakceptuje zaktualizowane dane. Warto podkreślić, że jeżeli do 30 kwietnia podatnik nie podejmie żadnych działań, urząd skarbowy uzna, że deklaracja podatkowa została złożona.

Podatnicy mogą się spodziewać zwrotu podatku w ciągu 45 dni od momentu wysłania PITu. Jeżeli jednak deklaracja wskazuje, że konieczne jest zapłacenie podatku, należy tego dokonać do końca kwietnia. Od początku maja zostają naliczane odsetki, za każdą zwłokę w zaległościach podatkowych. Dlatego warto przestrzegać terminów.

Z pewnością warto zdecydować się na skorzystanie z internetowego systemu składania deklaracji podatkowej. Jest ono gwarancją bezpieczeństwa danych, posiada bardzo pozytywne opinie księgowych, jest bardzo łatwe w obsłudze dzięki czytelnym wskazówkom. Rozliczając się w ten sposób można mieć pewność, że deklaracje będą rozliczone prawidłowo i szybko.

Twoja reakcja na artykuł?

1
20%
Cieszy
1
20%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
2
40%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group