Czwartek, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 1616
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rozmowa online

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 12 maja 2020, 9:29
Aktualizacja: Środa, 13 maja 2020, 8:35
Autor: red
Fot. użyczone
Rozmowa TEATR ONLINE – doświadczenia i działalność teatrów w społecznej kwarantannie.

W sobotę, 9 maja 2020 r, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu przeprowadził w internecie rozmowę "TEATR ONLINE", która skupiała się na sensie działań artystycznych instytucji kultury w sieci.

Od początku pandemii i ogłoszenia społecznej kwarantanny teatry znalazły się w nowej i niezbadanej rzeczywistości. Zakaz występów scenicznych dotknął wszystkie instytucje kultury w Polsce. Pierwszą odpowiedzią teatrów było przeniesienie swoich wydarzeń artystycznych do sieci. Na stronach www, facebooku i youtube zaroiło się od spektakli online, projektów, czytań i innych form performatywnych.

12 maja - mijają dwa miesiące od przerwania prób i pracy artystycznej w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Ogłoszenie kwarantanny społecznej na trwałe wpłynęło nie tylko na produkcje teatralne, ale na każdy aspekt życia kulturalnego w kraju. W Teatrze Szaniawskiego zauważamy wielką potrzebą debaty na temat sensu przenoszenia działań teatralnych do sieci. Czy prezentacja spektakli online jest tylko formą promocji, czy szansą dla teatru na znalezienie nowego medium komunikacji? Czy wzmożona obecność w sieci nie generuje już i tak olbrzymiej nadprodukcji materiałów performatywnych? Co nowego, na żywo i w internecie, mają widzom do zaoferowania wybrane sceny w kraju?

Pomysłodawczynią rozmowy i jej moderatorką jest Nikola Olszak - teatralna pedagog, a na nasze zaproszenie odpowiedzieli dyrektorzy teatrów, kuratorzy życia artystycznego i krytycy teatralni.

W rozmowie udział wzięli:

ANNA RÓŻA BURZYŃSKA - krytyczka teatralna, wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktorka DIDASKALIÓW, jurorka 1. Festiwalu REZONANS; NATALIA KORCZAKOWSKA - reżyserka, dyrektorka artystyczna Studio Teatrgaleria w Warszawie;
NIKOLA OLSZAK - pedagog teatralna Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu;
GRZEGORZ CHOJNOWSKI - redaktor naczelny Radia Wrocław Kultura;
PRZEMYSŁAW GULDA - krytyk teatralny;
GRZEGORZ LASZUK - reżyser, szef Komuny Warszawa;
SEB MAJEWSKI - dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu;
ROMAN PAWŁOWSKI - pełnomocnik dyrektora TR Warszawa do spraw programowych;
BARTOSZ SZYDŁOWSKI - reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.

Debata wpisuje się nasze działania programowe i projekt "PKP // PKP - POCZET KRYTYKÓW POLSKICH // PROBLEMY KRYTYKI POLSKIEJ", który rozpoczęliśmy w Teatrze Dramatycznym pod koniec lutego.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Jerzy Jacek Pilchowski 12-05-2020 12:33
Z tym naszym teatrem (i z wieloma innymi) jest prosty problem. Oni uciekają od przedstawień opartym na dobrej literaturze. Jest bowiem tak, że dobra literatura jest zwierciadłem w którym dobrze widać czy teatr (reżyser, scenarzysta, aktorzy) reprezentują akceptowalny poziom czy też nie. Wolą więc teksty grafomańskie gdyż wtedy można robić miny, machać rękami, itd. Daje to bowiem szansę na to, że widz da się nabrać i pomyśli: "Nic z tego nie rozumiem ale ą w tym pewnie jakieś głębsze myśli.".
~sceptyk 13-05-2020 8:23
do: ~Jerzy Jacek Pilchowski (12:33)
Pilchowski, a gdzie byłeś jak teatr w wałbrzychu działał pełną parą. Byłeś choć na jednym spektaklu?
~laurence olivier 13-05-2020 11:34
do: ~sceptyk (8:23)
Czy przypuszczasz, że gdyby był na jakimś spektaklu w tym teatrze, to olśniłoby go do tego stopnia, że zmieniłby zdanie ? Pomogę ci zrozumieć jego zarzut. Otóż idzie o to, aby nie forsować nadmiernie środków wyrazu, ponieważ rzadko kiedy jest to z pożytkiem dla przesłania autora dramatu. Dobra literatura obroni się sama, natomiast kiepska wymaga "dopingu", jakim są ekscentryczne środki wyrazu. A to czyni z teatru komedianctwo.
~laurence olivier 12-05-2020 16:32
Pani Anna Róża jest krytyczką, ok. A jak nazwać kobietę stolarza ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group