Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 6068
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Aleksandrą Butrym

Piątek, 16 września 2022, 8:20
Aktualizacja: 8:24
Autor: red
Wałbrzych: Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Aleksandrą Butrym
Fot. użyczone
Specjalistyczny Szpital im dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu otrzymał dotację na utworzenie Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (OnkoCWBK). O tym, jak przebiega proces tworzenia ośrodka, jakie badania będą tam prowadzone i kiedy centrum otworzy podwoje dla pacjentów rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Aleksandrą Butrym, lekarzem kierującym Oddziałem Hematologicznym.

Skąd pomysł utworzenia Centrum Badań Klinicznych przy Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu?

Hematologią zajmuję się już 17 lat i już od początku pracy brałam aktywny udział w badaniach klinicznych, początkowo pełniąc rolę współbadacza, następnie głównego badacza. W swojej pracy mam świadomość, jak ważna jest dostępność do najnowszych terapii dla pacjentów z chorobą nowotworową. Pomysł stworzenia centrum w wałbrzyskim szpitalu powstał już dawno, ale teraz nadarzyła się doskonała okazja, aby go zrealizować.

Co to była za okazja?

W połowie 2021 roku Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs na dofinansowanie do tworzenia takich ośrodków. Przygotowanie aplikacji zajęło nam kilka miesięcy. Projekt do recenzji złożyliśmy w listopadzie 2021 r., decyzja o przyznaniu środków zapadła pod koniec lutego 2022, a umowę podpisaliśmy w marcu 2022 r.

Na jakim etapie są prace obecnie?

W tej chwili jesteśmy na etapie organizacyjnym. Procedowane są kwestie formalno-administracyjne, czyli np. zatrudnianie pracowników i przygotowywanie przestrzeni do działania centrum.

Jaka była wysokość otrzymanej dotacji?

Ponad 6 mln złotych. Agencja Badań Medycznych ogłasza konkursy od kilku lat, ale dotychczas środki były przyznawane większym ośrodkom, najczęściej akademickim. Jesteśmy pierwszym szpitalem w mniejszym mieście, który je otrzymał.

Dlaczego te ośrodki powstają?

Agencja Badań Medycznych chce stworzyć sieć ośrodków badań klinicznych, zlokalizowanych w różnych miejscach Polski. Jednostki w ramach sieci mają pracować wg. wypracowanych standardów, co z kolei ma przyspieszać aplikowanie o nowe badania kliniczne i ich wdrażanie. Wszystko po to, aby szybciej i łatwiej można było rozpoczynać leczenie.

Jakie badania będą prowadzone w centrum?

Będą to badania dotyczące szeroko pojętych chorób nowotworowych. Mamy przygotowane aktywne badania związane z leczeniem chłoniaków, szpiczaka plazmocytowego, białaczek. Będziemy prowadzić zarówno badania komercyjne, jak i niekomercyjne. Te pierwsze są finansowane przez producentów i dają możliwość zastosowania leków, które jeszcze długo nie będą refundowane w naszym kraju, ponieważ są w fazie badań. Planujemy też tworzyć własne projekty, czyli prowadzić badania niekomercyjne. Wszystko będzie jednak zależało od możliwości zdobycia finansowania.

Czy z nowego centrum będą mogli korzystać pacjenci spoza szpitala?

Oczywiście, że tak. Leczenie nie przewiduje rejonizacji, często mamy chorych z innych miejsc niż Wałbrzych. Jeżeli ktoś ma rozpoznanie choroby, która kwalifikuje się do leczenia w danym badaniu to nawet jeśli jest spoza szpitala - może stać się naszym pacjentem.

Kiedy planowane jest uruchomienie centrum?

Według projektu, pierwszy pacjent trafi do centrum na początku roku 2023. Mam nadzieję, że do tego czasu uda się dopiąć wszystkie kwestie organizacyjne. Nadmienię, że my już rekrutujemy chorych do leczenia w ramach badań klinicznych w określonych wskazaniach. Mamy aktywne badania, które są prowadzone w Oddziale Hematologicznym i cały czas pracujemy, aby było ich jak najwięcej. Fizycznie w ramach centrum OnkoCWBK jeszcze nie przyjmujemy pacjentów, ale cały czas intensywnie działamy i przygotowujemy się do tego.

Twoja reakcja na artykuł?

20
95%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
5%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group