Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 4491
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Rozszerzone pory. Jak zmniejszyć ich widoczność?

Piątek, 8 grudnia 2023, 5:53
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Rozszerzone pory. Jak zmniejszyć ich widoczność?
Fot. użyczone
Rozszerzone pory to poszerzone ujścia gruczołów łojowych, które stanowią stosunkowo powszechny problem dermatologiczny. Często występują one u osób ze skórą tłustą i trądzikową, a ich przyczyny zwykle są złożone i zróżnicowane. Wskazuje się głównie na czynniki środowiskowe (np. zanieczyszczenie powietrza, genetyczne i hormonalne). Chcąc zmniejszyć ich widoczność, warto zacząć od podstaw, czyli od prawidłowej pielęgnacji swojej skóry. Na jakie kosmetyki warto postawić? O czym należy pamiętać?

Jaka jest rola porów skóry? 

Pory odgrywają niezwykle istotną rolę dla zdrowia i funkcji skóry. Zapewniają one wydzielanie sebum, które spełnia dwie podstawowe funkcje: nawilżającą i ochronną. Oprócz tego są one swojego rodzaju kanałami dla naturalnego cyklu odnowy komórkowej skóry. Problem może pojawić się wówczas, gdy skóra produkuje nadmierną ilość sebum. Konsekwencją takiego stanu mogą być: zmiany trądzikowe, zaskórniki, a także poszerzone ujścia gruczołów łojowych, czyli nic innego jak właśnie rozszerzone pory. 

Przyczyny rozszerzonych porów nie są w pełni znane, ale prawdopodobnie  mogą być one związane ze zmianami hormonalnymi, starzeniem się skóry, genetyką oraz wpływem czynników zewnętrznych, takich jak ekspozycja na promieniowanie UV i zanieczyszczenia środowiskowe. 

Jak zmniejszyć widoczność porów? Rola codziennej pielęgnacji 

Chcąc zmniejszyć widoczność porów, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojej codziennej pielęgnacji, a dopiero w dalszej kolejności – sięgnąć po bardziej inwazyjne metody. Warto zadbać przede wszystkim o oczyszczenie swojej skóry. Najlepiej używać do tego celu łagodnych kosmetyków, które skutecznie usuną zanieczyszczenia i nadmiar sebum z naszej skóry, a przy tym jej nie wysuszą. 

Kolejnym krokiem w pielęgnacji skóry z rozszerzonymi porami jest regularnie wykonywanie peelingu. Zarówno peelingi mechaniczne, jak i chemiczne pomagają usunąć martwe komórki skóry i zanieczyszczenia, które mogą zapchać pory, powodując ich rozszerzenie. Niemniej ważną czynnością jest nawilżanie skóry. Wbrew powszechnej opinii, nie zwiększa ono produkcji sebum ani nie prowadzi do zatykania porów. W rzeczywistości dobrze nawilżona skóra jest zdrowsza, a jej pory są mniej widoczne. Świetnie mogą zadziałać takie kosmetyki jak eliksir wygładzający, który zapobiega powstawaniu niedoskonałością, wyrównuje koloryt skóry, redukuje przebarwienia, a także działa mikrozłuszczająco i nawilżająco. 
Ostatni krok, ale nie mniej ważny, to ochrona skóry przed słońcem. Promieniowanie UV może uszkodzić strukturę skóry i prowadzić do utraty elastyczności, co z kolei może sprawić, że pory stają się bardziej widoczne. Stosowanie kremu z SPF 30 lub 50 każdego dnia to podstawa każdej rutyny pielęgnacyjnej. 

Czego nie robić, jeśli chcemy zmniejszyć widoczność porów? 

Chociaż istnieje wiele rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć widoczność porów, istnieją również pewne działania, których należy unikać. Wśród nich należy wymienić: 
• nadmierne oczyszczanie skóry, gdyż może ono prowadzić do nadprodukcji sebum, 
• zbyt częste używanie peelingu, ponieważ może naruszać  barierę hydrolipidową skóry, 
• brak dostatecznego nawilżenia skóry, które prowadzi do jej przesuszania, a w konsekwencji do nadprodukcji sebum, 
• brak lub niedostateczna ochrona przeciwsłoneczna, co może przyczyniać się do utraty elastyczności skóry, 
• wyciskanie pryszczy i zaskórników, które może prowadzić do trwałych uszkodzeń skóry,
• dietę bogatą w cukry i przetworzone produkty.

Warto pamiętać,  że skóra każdego jest inna. To, co sprawdza się u jednej osoby, może nie sprawdzać się u innej. Dlatego też dobrym pomysłem jest konsultacja z dermatologiem lub kosmetologiem, a także podstawienie na pielęgnację, dostosowaną do potrzeb swojej skóry.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group