Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 4208
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rozwieszali w niedozwolonych miejscach

Czwartek, 27 lipca 2023, 12:25
Aktualizacja: 13:28
Autor: red
Wałbrzych: Rozwieszali w niedozwolonych miejscach
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Banery reklamowe, drobne ogłoszenia, plakaty czy ulotki to widok, który powoli znika z przestrzeni naszego miasta. Dzieje się tak dzięki działaniom straży miejskiej, ale również Uchwale Krajobrazowej.

Pomimo szeroko zakrojonych działań informacyjnych i prewencyjnych prowadzonych na terenie naszego miasta przez straż miejską nadal zdarzają się osoby, które postanowią powiesić ulotkę czy baner reklamowy w niedozwolonym miejscu.

Zgodnie z art. 63a kodeksu wykroczeń, każdy kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nie przeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez wymaganej zgody właściciela lub zarządcy budynku, ogrodzenia, latarni itp., podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Wobec takiej osoby można również orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia oraz nawiązkę w wysokości do 1.500 złotych lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

Takie zdarzenie miało miejsce w ostatnim tygodniu, kiedy to przy ul. Andersa dwie osoby rozwieszały ulotki reklamowe na rynnach, skrzynkach gazowych, płotach, elementach budynków bez zgody właścicieli terenu. Na ich nieszczęście na miejscu zjawił się patrol straży miejskiej i ukarał dwóch mężczyzn. Każdy z nich otrzymał mandat w wysokości 500 zł. Strażnicy nakazali również usunięcie wszystkich reklam, które zostały rozwieszone.

Należy pamiętać, że nie tylko przepisy kodeksu wykroczeń regulują kwestie rozwieszania plakatów reklamowych czy innych ogłoszeń. W naszym mieście od 6 grudnia 2022 roku obowiązuje Uchwała Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane, czyli tzw. Uchwała Krajobrazowa. Zabrania ona umieszczania reklam niezgodnych z wytycznymi zawartymi w jej treści. W przypadku zamiaru umieszczenia reklamy najlepiej zwrócić się z prośba o opinię do Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. Niedostosowanie się do wytycznych Uchwały powoduje sankcje w postaci kary administracyjnej, która naliczana jest od powierzchni reklamy oraz ilości dni, kiedy znajduje się już ona w przestrzeni publicznej. Strażnicy miejscy oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu na bieżąco kontrolują miasto pod kątem rozwieszania reklam.

Twoja reakcja na artykuł?

7
35%
Cieszy
3
15%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
2
10%
Złości
7
35%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group