Wałbrzych/Kraj: Rozwój branży kurierskiej – od usługi dla wybranych do własnego punktu kurierskiego
Autor: materiał zewnętrzny

Usługi kurierskie dostępne dla każdego
Takie czasy bezpowrotnie minęły, loga największych firm kurierskich są rozpoznawalne przez niemal wszystkich. Przewoźnicy konkurują ze sobą, obniżając ceny bądź wprowadzając nowe usługi. Każdy, kto chociaż raz w życiu złożył zamówienie w sklepie internetowym, miał do czynienia z firmą kurierską. Co więcej, każdy może również zlecić wysyłkę samodzielnie. Wystarczy zarejestrować się i założyć konto na jednym z portali - multibrokerów kurierskich, aby w łatwy sposób wprowadzać zlecenia. Wystarczy podać dane nadawcy, dane adresata, wagę i wymiary przesyłki, określić usługi dodatkowe, opłacić przesyłkę, wydrukować etykietę adresową i nakleić ją na przygotowaną przesyłkę.
Paczkomaty i parcel shopy
Jednak korzystanie z przesyłek kurierskich ma też swoje minusy. Jednym z nich jest konieczność oczekiwania na doręczenie przesyłki. Wiąże się ze zmianą wcześniej ustalonych planów, przekładaniem spotkań czy nawet koniecznością wzięcia urlopu. Rozwiązaniem tego problemu stała się możliwość odbioru zamówionych przesyłek w paczkomatach lub tzw. parcel shopach, czyli punktach kurierskich, do których doręczane są przesyłki a adresat odbiera je w czasie dla niego dogodnym. Parcel shopy tworzone są przez konkretnego przewoźnika i są to najczęściej punkty usługowe, prowadzące inną działalność, np. sklepy spożywcze, placówki kredytowe i inne.
Krok na przód, czyli... Pakersi
Branża kurierska poszła jednak o krok dalej, bo dynamiczny rozwój e-handlu wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań, mających na celu sprostaniu rosnącemu zapotrzebowaniu na sprawne doręczanie coraz większej liczby przesyłek. Należy do nich oferta firmy Pakersi łącząca możliwość samodzielnego zlecania przesyłek z odbiorem w punktach parcel - point oraz - z możliwością otwarcia własnego punktu kurierskiego na zasadzie franczyzy. Obecnie w Polsce działa już ponad 100 punktów kurierskich pod szyldem Pakersów. Poza nadawaniem i odbiorem przesyłek, pracownicy punktu kurierskiego doradzą i pomogą spakować przesyłkę o nietypowym kształcie i wymiarach. Jest to, obok konieczności drukowania etykiet, kolejne wyzwanie dla osób sporadycznie nadających paczki, zatem taka pomoc będzie dla nich bezcenna.
Dynamiczny rozwój e-commerce, dodatkowo przyspieszony dzięki pandemii koronawirusa, wymaga coraz to nowych rozwiązań w zakresu logistyki. Powszechnie dostępne paczkomaty mogą pomieścić przesyłki o relatywnie niedużych rozmiarach, nie jest to zatem wystarczające rozwiązanie w kontekście paczek zawierających np. meble. Przypuszczalnie w niedalekiej przyszłości rosnąca liczba wysyłanych w ten sposób paczek sprawi, że parcel pointy w sklepach spożywczych stracą rację bytu. Oczywistym rozwiązaniem staną się samodzielne punkty kurierskie, w których będą świadczone jedynie usługi związane z nadaniem i odbiorem przesyłek. W tym kontekście nawiązanie współpracy na zasadzie franczyzy i otwarcie własnego punktu kurierskiego jest mającym duże szanse powodzenia pomysłem na rozwojowy i dochodowy biznes.