Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 4066
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Rozwój branży kurierskiej – od usługi dla wybranych do własnego punktu kurierskiego

Czwartek, 17 marca 2022, 13:27
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Rozwój branży kurierskiej – od usługi dla wybranych do własnego punktu kurierskiego
Fot. użyczone
Mało kto pamięta, jak wyglądało wysyłanie paczek przed erą firm kurierskich. Klika dni czy tydzień oczekiwania na doręczenie paczki był normą. Nieznany był również dzień doręczenia w związku z brakiem możliwości śledzenia przesyłek. Dlatego też o próbie doręczenia paczki adresat dowiadywał się najczęściej na podstawie pozostawionego w skrzynce pocztowej awiza. Oferowana przez pierwsze firmy kurierskie możliwość nadania i otrzymania przesyłki w przeciągu dwóch dni roboczych było usługą trudno dostępną i ekskluzywną. Dla przeciętnego Kowalskiego nadawanie przesyłek za pośrednictwem kuriera było niedostępne, bo wymagało zawarcia z przewoźnikiem stosownej umowy, zatem taką możliwość miały jedynie firmy. Rzadko również tą drogą otrzymywał przesyłki, bo były one dość kosztowne, a zatem mało powszechne. Jeśli jednak adresat oczekiwał na doręczenie czegokolwiek tą drogą, wówczas kurier kontaktował się przed doręczeniem, ustalając dogodną godzinę przekazania przesyłki.

Usługi kurierskie dostępne dla każdego

Takie czasy bezpowrotnie minęły, loga największych firm kurierskich są rozpoznawalne przez niemal wszystkich. Przewoźnicy konkurują ze sobą, obniżając ceny bądź wprowadzając nowe usługi. Każdy, kto chociaż raz w życiu złożył zamówienie w sklepie internetowym, miał do czynienia z firmą kurierską. Co więcej, każdy może również zlecić wysyłkę samodzielnie. Wystarczy zarejestrować się i założyć konto na jednym z portali - multibrokerów kurierskich, aby w łatwy sposób wprowadzać zlecenia. Wystarczy podać dane nadawcy, dane adresata, wagę i wymiary przesyłki, określić usługi dodatkowe, opłacić przesyłkę, wydrukować etykietę adresową i nakleić ją na przygotowaną przesyłkę.

Paczkomaty i parcel shopy

Jednak korzystanie z przesyłek kurierskich ma też swoje minusy. Jednym z nich jest konieczność oczekiwania na doręczenie przesyłki. Wiąże się ze zmianą wcześniej ustalonych planów, przekładaniem spotkań czy nawet koniecznością wzięcia urlopu. Rozwiązaniem tego problemu stała się możliwość odbioru zamówionych przesyłek w paczkomatach lub tzw. parcel shopach, czyli punktach kurierskich, do których doręczane są przesyłki a adresat odbiera je w czasie dla niego dogodnym. Parcel shopy tworzone są przez konkretnego przewoźnika i są to najczęściej punkty usługowe, prowadzące inną działalność, np. sklepy spożywcze, placówki kredytowe i inne.

Krok na przód, czyli... Pakersi

Branża kurierska poszła jednak o krok dalej, bo dynamiczny rozwój e-handlu wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań, mających na celu sprostaniu rosnącemu zapotrzebowaniu na sprawne doręczanie coraz większej liczby przesyłek. Należy do nich oferta firmy Pakersi łącząca możliwość samodzielnego zlecania przesyłek z odbiorem w punktach parcel - point oraz - z możliwością otwarcia własnego punktu kurierskiego na zasadzie franczyzy. Obecnie w Polsce działa już ponad 100 punktów kurierskich pod szyldem Pakersów. Poza nadawaniem i odbiorem przesyłek, pracownicy punktu kurierskiego doradzą i pomogą spakować przesyłkę o nietypowym kształcie i wymiarach. Jest to, obok konieczności drukowania etykiet, kolejne wyzwanie dla osób sporadycznie nadających paczki, zatem taka pomoc będzie dla nich bezcenna.

Dynamiczny rozwój e-commerce, dodatkowo przyspieszony dzięki pandemii koronawirusa, wymaga coraz to nowych rozwiązań w zakresu logistyki. Powszechnie dostępne paczkomaty mogą pomieścić przesyłki o relatywnie niedużych rozmiarach, nie jest to zatem wystarczające rozwiązanie w kontekście paczek zawierających np. meble. Przypuszczalnie w niedalekiej przyszłości rosnąca liczba wysyłanych w ten sposób paczek sprawi, że parcel pointy w sklepach spożywczych stracą rację bytu. Oczywistym rozwiązaniem staną się samodzielne punkty kurierskie, w których będą świadczone jedynie usługi związane z nadaniem i odbiorem przesyłek. W tym kontekście nawiązanie współpracy na zasadzie franczyzy i otwarcie własnego punktu kurierskiego jest mającym duże szanse powodzenia pomysłem na rozwojowy i dochodowy biznes.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group