Środa, 25 listopada
Imieniny: Katarzyny, Erazma
Czytających: 2026
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ruch Palikota ma pomysły, jak pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 30 października 2012, 14:40
Aktualizacja: Środa, 31 października 2012, 8:04
Autor: PAW
Fot. PAW
Na konferencji prasowej, która odbyła się w wałbrzyskim biurze posłanki Ruchu Palikota – Haliny Szymiec–Raczyńskiej – dyskutowano dziś na temat programu dla małych i średnich przedsiębiorców.

Ruch Palikota przygotował program zatytułowany "Przyjazne podatki, przyjazna administracja, innowacyjność". Ten program ma być receptą na problemy, z jakimi borykają się w Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa.

Przyjazne podatki to przede wszystkim propozycja obniżenia o 30 procent składek ZUS. Ma to się stać zachętą dla przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy. Kolejną propozycją jest płacenie VAT-u po zapłaceniu faktury. Często w naszym kraju dochodzi do sytuacji, że przedsiębiorcy muszą płacić podatek od pieniędzy, których jeszcze nie dostali. Innym pomysłem jest ten, który mówi o tym, by wynagrodzenie na L4 płacił w całości ZUS.
- Pomoc małym i średnim przedsiębiorcom jest dla nas priorytetem, bowiem Państwo cały czas tym przedsiębiorcom rzuca pod nogi kłody – mówi Halina Szymiec-Raczyńska.

Przyjazna administracja to przede wszystkim zasada "milczącej zgody" polegająca na mobilizacji urzędników do terminowości.
- Jeśli w przewidzianym czasie urząd nie wyda decyzji odmownej, przedsiębiorca może przyjąć, że jego wniosek został rozpatrzony pozytywnie – mówi Halina Szymiec-Raczyńska.

Ponadto przyjazna administracja to także 500 zł kary dla urzędu za dzień opóźnienia, likwidacja rygorystycznych przepisów sanitarnych i BHP dla małych i średnich przedsiębiorców oraz utworzenie Ministerstwa Przedsiębiorczości, które dbałoby o interesy tej grupy społecznej.
- W naszym kraju w zamówieniach publicznych wreszcie powinniśmy odejść od zasady, że o wyborze oferty decyduje cena. To nie może być jedyne kryterium, bowiem prowadzi to w efekcie do zaniżania cen i bankructwa wielu firm – uważa posłanka Ruchu Palikota.

Innowacyjność to finansowe wsparcie na starcie, czyli propozycja wspierania małych i średnich przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz konieczna reforma szkolnictwa wyższego.
- Nasze Państwo produkuje tysiące studentów, którzy nie mogą po ukończeniu nauki znaleźć zatrudnienia – mówi Halina Szymiec-Raczyńska. - Jesteśmy również zdecydowanie za tym, by przywrócić szkoły zawodowe. Rozmawiamy z różnymi przedsiębiorcami i w projektach naszych ustaw uwzględniamy ich potrzeby i oczekiwania.

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group