Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 2024
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ruszył rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym

Wiadomości: Wałbrzych/powiat wałbrzyski
Wtorek, 2 stycznia 2018, 11:44
Aktualizacja: 12:26
Autor: red
Robert Przybysławski – 58 lat
Fot. www.ms.gov.pl
Każdy obywatel może już samodzielnie bez wychodzenia z domu sprawdzić, jak wygląda rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym.

Do pierwszej (Rejestr z dostępem ograniczonym) mają dostęp przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Dyrektorzy szkół czy organizatorzy wypoczynku dla dzieci (np. kolonii letnich, wyjazdów na ferie zimowe, agroturystyki, obozów sportowych) będą musieli sprawdzać, czy nowo zatrudniane przez nich osoby figurują w tym rejestrze. Kto tego nie dopełni lub zatrudni osobę, o której wie, że figuruje ona w rejestrze, narazi się na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.

Druga część rejestru (Rejestr publiczny) jest ogólnodostępna w internecie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Znajdą się na niej dane najbardziej groźnych sprawców.

W gronie sprawców przestępstw seksualnych znajdujących się obecnie w rejestrze publicznym znajdziemy 5 osób z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego, których zdjęcia widnieją na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Spośród sprawców czynów popełnionych przed 1 października 2017 r. do Rejestru publicznego mogą trafić sprawcy zgwałceń popełnionych ze szczególnym okrucieństwem oraz gwałciciele, których ofiarami były dzieci poniżej 15 roku życia. Każdy z tych sprawców, jeśli został skazany przed 1 października 2017 r. ma jednak prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o wyłączenie jego danych z Rejestru publicznego.

W przypadku sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. do Rejestru publicznego mogą trafić sprawcy zgwałceń popełnionych ze szczególnym okrucieństwem, gwałciciele, których ofiarami były dzieci poniżej 15 roku życia, a dodatkowo także recydywiści - jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18 roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Decyzję o umieszczeniu tych sprawców w Rejestrze publicznym sądy będą podejmowały przy orzekaniu wyroków.

Źródło: www.ms.gov.pl

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Pisowiec 4-01-2018 10:07
Pisowskie księża to gdzie ?
~~¡~ 5-01-2018 12:23
Jeden z nich jest z Boguszowa Gorc..... Masakra
~żul 6-01-2018 20:56
Dzisiaj powiedziałem sąsiadowi żeby mnie w dupę pocałował.Czy też trafię do rejestru????
57jurand 7-01-2018 13:30
Jeżeli sąsiad był nieletni to i może. A tak na marginesie jednego z nich znam razem dorastaliśmy na Piaskowej. Oczywiście kleszych pedofili nie uświadczysz w tym rejestrze Rodzice moja dobra rada , nie pchać swoich dzieci w łapy kleru, ja tak zrobiłem i dzisiaj mam normalnego zdrowego syna.
~Eryk 8-01-2018 19:52
Niech Frija chroni dzieci przed rzymsko katolickimi zbokami.
~Japado 12-01-2018 23:18
Rejestr obejmuje recydywistów. Po prostu nie ma księży pedofilów - recydiywistów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group