Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 4039
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walim: Ruszyły odwierty w Walimiu

Niedziela, 11 października 2015, 6:30
Aktualizacja: 11:34
Autor: opr.red.
Walim: Ruszyły odwierty w Walimiu
Fot. www.walim.pl
Na terenie Walimia trwają prace wiertnicze. Odwierty prowadzone są w miejscu, gdzie mogą znajdować się podziemne obiekty, które prawdopodobnie są elementami kompleksu Riese z okresu II wojny światowej.

Przypomnijmy 11 września przy udziale wielu ogólnopolskich i lokalnych mediów odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu konferencja prasowa, dotycząca trzech zawiadomień o nowych znaleziskach z czasów II Wojny Światowej, zlokalizowanych na terenie Powiatu Wałbrzyskiego.

W konferencji udział wziął Krzysztof Szpakowski - znalazca, Jacek Cichura - Starosta Wałbrzyski, Krzysztof Kwiatkowski - Wicestarosta Wałbrzyski, Marek Tarnacki - Przewodniczący Rady Powiatu i Adam Hausman - Wójt Gminy Walim, na której częściowo zlokalizowane jest znalezisko.

W sprawie znaleziska, które obejmuje tunele kolejowe i wielopoziomowy kompleks podziemnych korytarzy do wałbrzyskiego Starostwa wpłynęły trzy zawiadomienia: 31 sierpnia, oraz 3 i 8 września br. Nie jest w chwili obecnej wiadome co znajduje się w odkrytych obiektach, ale jak powiedział znalazca mogą tam być urządzenia techniczne, czy elementy uzbrojenia i infrastruktury. Obiekty znajdują się na głębokości od 20 do 70 metrów pod ziemią.

- Jako Starostwo Powiatowe zawiadomiliśmy Generalnego Konserwatora Zabytków, Wojewodę Dolnośląskiego, Ministra Skarbu, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Premier Ewę Kopacz. Potrzebujemy tylko wsparcia. Nie chcemy, żeby inne służby państwowe przejęły nadzór nad weryfikacją znaleziska. Jesteśmy gotowi koordynować te prace. Zakres znaleziska jest tak duży, że będzie się to wiązało z dużymi nakładami finansowymi.- powiedział o dalszym postępowaniu i procedurze Wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group