Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1680
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ruszyły szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Świebodzicach

Wiadomości: Świebodzice
Środa, 31 października 2012, 6:10
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Blisko 80 gimnazjalistek ze Świebodzic będzie zaszczepionych przeciwko groźnemu wirusowi HPV. We wtorek, 30 października, pierwsza grupa dziewcząt z Gimnazjum nr 2 stawiła się na szczepienia. Już drugi rok gmina Świebodzice chroni w ten sposób zdrowie swoich młodych mieszkanek.

Dziewczęta pojawiły się w Miejskim Ośrodku Zdrowia, gminnej przychodni, już o 8.00 rano. Lekko zestresowane, ale uśmiechnięte.

- Wiemy, że ta szczepionka chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy – mówiły gimnazjalistki. – Ale trochę boimy się igły – przyznawały.

Szczepionka Silgard będzie podana każdej dziewczynce trzykrotnie. Kolejna tura w grudniu, a ostatnia dawka będzie podana w marcu. Koszt zaszczepienia 80 dziewcząt to około 30 tys. zł. W roku 2011 podobna grupa 13-latek także została zaszczepiona. Szczepienia w pełni finansuje samorząd.

- Profilaktyka jest niezwykle ważna, dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie tego programu już od ubiegłego roku – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz.Pieniądze w budżecie miasta zostały zabezpieczone na akcję i mam nadzieję, że wszyscy rodzice, których córki będą mogły być nią objęte, skorzystają z niej, gdyż w ten sposób mogą uchronić swoje dzieci przed groźnymi chorobami.

***

Wirus HPV (z ang. Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka odgrywający bardzo istotną rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Wirus wywołuje infekcję średnio u 15% zarażonych osób w różnym stopniu, w zależności od wieku i innych demograficznych uwarunkowań. Za powstawanie raka szyjki macicy odpowiedzialne są niektóre typy HPV. HPV. Ponad 2/3 przypadków raka szyjki macicy spowodowane jest przez typy wirusa HPV 16 i 18.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group