Niedziela, 7 marca
Imieniny: Pawła, Tomasza
Czytających: 2487
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: S3 w zawieszeniu

Poniedziałek, 31 stycznia 2011, 13:38
Aktualizacja: 20:03
Autor: PAW
REGION: S3 w zawieszeniu
Ważą się losy drogi ekspresowej S3
Fot. red
Kamiennogórska posłanka Marzena Machałek z Prawa i Sprawiedliwości zbiera podpisy w sprawie budowy odcinka drogi S3 z Lubawki do Legnicy.

Budowa drogi S3 z Lubawki do Legnicy stanęła pod dużym znakiem zapytania. Jest to także bardzo istotna informacja dla wałbrzyszan, bowiem wielu z nich liczyło, że po wybudowaniu tej trasy, będzie można dostać się do Legnicy znacznie szybciej niż dotychczas.

Przypomnijmy, że droga ekspresowa S3 miał prowadzić od Lubawki do Legnicy i stanowić połączenie z drogą szybkiego ruchu, którą z kolei można by dojechać nad samo morze.

Całość trasy miała mieć długość 469 km. Droga ekspresowa S3 miała składać się z dwóch jezdni rozdzielonych pasem zieleni. Każda z jezdni miała mieć dwa pasy ruchu i pas awaryjny. Inwestycja przewidywała również budowę innych udogodnień, m.in. dróg obsługujących tereny przyległe. Pomiędzy Starymi Bogaczowicami a Sadami Górnymi zgodnie z planem, miał zostać wykonany tunel drogowy o długości ponad 2 kilometrów. Co istotne dla naszych mieszkańców, wjazdy na S3 znajdować się miał w Kamiennej Górze oraz Sadach Dolnych.

Oto treść petycji, jaką posłanka Marzena Machałek skierowała do premiera Donalda Tuska:

Do:
Prezes Rady Ministrów
Donald Tusk
00-583 Warszawa, Al. Ujazdowskie 1/3
kontakt@kprm.gov.pl


My, niżej podpisani stanowczo sprzeciwiamy się rządowym planom przesunięcia realizacji inwestycji drogi ekspresowej S3 na odcinku z Legnicy do Lubawki.

Jak wynika z projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015, realizację tego projektu przesuwa się na czas nieokreślony – być może jego realizacja rozpocznie się dopiero po 2013 roku. Zaplanowana wiele lat temu inwestycja powinna być priorytetem z uwagi na to, że droga ekspresowa S3 to podstawowy i niezbędny element poprawy połączeń transportowych o przebiegu Północ – Południe Polski. Ma ona także fundamentalne
znaczenie dla naszego regionu. Zaważy na rozwoju gospodarczym i turystycznym obszaru Karkonoszy, stanowić będzie bowiem dogodne połączenie ze stolicą Dolnego Śląska przez autostradę A4 i zagłębiem miedziowym na północy województwa. Znacznie uatrakcyjni też tereny inwestycyjne Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, co jest istotne ze względu na duże bezrobocie, które przekracza tutaj znacznie średnią krajową i osiąga ponad dwadzieścia procent.

Przygotowania do realizacji inwestycji są zaawansowane i pochłonęły już dużą ilość pieniędzy z publicznej kasy. Realizację wspomnianego szlaku komunikacyjnego w swoje plany inwestycyjne wpisały także zainteresowane samorządy, które poniosły w związku z tym określone koszty. Ponadto, 16 grudnia 2010 r. podpisano umowę na opracowanie projektu budowlanego dla południowego odcinka drogi ekspresowej S3, obejmującego projekty budowlane, projekty wykonawcze oraz dokumentację przetargową. W związku z tym
dokumentacja może stracić ważność i trzeba będzie wykonywać ją ponownie. Projekt budowy południowego odcinka drogi S3 posiada także decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która została wydana w grudniu 2009 r.

W związku z tym, mając na uwadze dobro naszego regionu, apelujemy do Pana Premiera o dokonanie zmiany projektu Programu Budowy Dróg Krajowych i przywrócenie pierwotnego terminu realizacji drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica –Lubawka.

Marzena Machałek
Biuro Poselskie
58-400 Kamienna Góra
autor6314@petycje.pl

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group