Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 4380
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Są wyroki dla byłych wałbrzyskich policjantów

Wtorek, 31 października 2017, 13:35
Aktualizacja: Środa, 1 listopada 2017, 10:25
Autor: red
Wałbrzych: Są wyroki dla byłych wałbrzyskich policjantów
Fot. red
Jak podaje www.tvn24.pl przed Sądem Okręgowym w Świdnicy zapadł wyrok na byłych wałbrzyskich policjantów. Jeden z nich, który był oskarżony o śmiertelne pobicie zatrzymanego, został skazany na 5 lat pozbawienia wolności. Drugi z byłych funkcjonariuszy został uniewinniony.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w sierpniu 2013 roku w Komisariacie Policji nr 5 w Wałbrzychu. Pierwszy wyrok za pobicie ze skutkiem śmiertelnym, jaki zapadł w sprawie wałbrzyskich byłych stróżów prawa, był dla nich korzystny, bowiem uniewinniający. Sąd podkreślał, że w tej sprawie jest wiele niejasności, których nie udało się wyjaśnić. Mowa o tym, że po wyjściu z komisariatu mężczyzna pił alkohol i nie wiadomo, ile go wypił, a ponadto ubranie mężczyzny, po znalezieniu zwłok, znajdowało się w znacznie gorszym stanie niż wtedy, gdy opuszczał komisariat. Wiadomo było, że pobity Piotr G. po wyjściu z komisariatu wykonał jeszcze kilka telefonów do znajomych. Znaleziono go w odległości ok. 1,5 kilometra od siedziby wałbrzyskich policjantów.

Prokuratura żądała dla policjantów 8 lat więzienia, a obrona uniewinnienia. Prokuratura od wyroku się odwołała, a decyzją Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia.

"W kończącym się procesie oskarżyciel publiczny wniósł o osiem lat więzienia dla byłych mundurowych, 10-letni zakaz sprawowania funkcji publicznych i po 50 tysięcy złotych nawiązki od H. i K. dla rodziny zmarłego 35-latka. Z kolei obrońcy oskarżonych wnieśli o uniewinnienie" - informuje portal www.tvn24.pl

"Sąd Okręgowy w Świdnicy uznał, że Paweł H., który miał legitymować zmarłego 35-latka, jest winny niedopełnienia obowiązku i działania na szkodę interesu publicznego, bo po zatrzymaniu sprawcy wykroczenia nie sporządził protokołu jego zatrzymania, a następnie wziął udział, "wspólnie i w porozumieniu z nieustaloną osobą", w pobiciu" - argumentował wyrok sędzia Mirosław Bagrowski.

Mężczyznę sąd skazał na pięć lat więzienia, 10-letni zakaz pracy w policji i nakazał mu wpłacanie w sumie 40 tysięcy złotych nawiązki na rzecz rodziny zmarłego. Grzegorz K., drugi z byłych policjantów został uniewinniony.
- W przypadku tego oskarżonego pojawiły się na tyle istotne i nie dające się usunąć wątpliwości, że sąd musiał rozstrzygnąć je na jego korzyść. W konsekwencji uniewinnić oskarżonego od zarzucanego mu czynu - wyjaśniał sędzia Mirosław Bagrowski.

Przedstawiciele Prokuratury Okręgowej w Świdnicy zastanawiają się, czy odwoływać się od wyroku. Najpierw oczekują pisemnego uzasadnienia wyroku, a później podejmą decyzję. Również pełnomocnik rodziny zmarłego ma czas na podjęcie decyzji w kwestii odwołania się od tego wyroku.

Obaj byli funkcjonariusze od początku nie przyznawali się do winy.

Źródłoi: (http://www.tvn24.pl)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group