Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 5531
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Sezon na narcyzy. Kiedy zasadzić i jak dbać o narcyzy? Podpowiadamy!

Piątek, 21 czerwca 2024, 6:32
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Sezon na narcyzy. Kiedy zasadzić i jak dbać o narcyzy? Podpowiadamy!
Fot. użyczone
Narcyzy są członkami rodziny amarylkowatych. Jest to bardzo obszerna i zróżnicowana klasa roślin, która dla ułatwienia została podzielona na 13 grup. Obecnie na rynku dostępnych jest kilkanaście tysięcy odmian narcyzów o najróżniejszych kwiatach. Wśród nich znajdują się klasyczne, jaskrawo żółte odmiany zwane żonkilami, jak i bardziej wymyślne formy. Przy takim zróżnicowaniu nie brakuje także odmian różniących się wysokością – od drobnych, karłowych po całkiem okazałe kępy. Narcyzy należą do jednych z najłatwiejszych roślin cebulowych, jakie goszczą w naszych ogrodach. Bez tych charakterystycznych i często bardzo przyjemnie pachnących kwiatów trudno wyobrazić sobie prawdziwą wiosenną scenerię.

Czym wyróżniają się narcyzy?

Narcissus jest wieloletnią rośliną, która tworzy lekko podłużne, wielowarstwowe cebule okryte cienkimi łuskami z wyraźnym rysunkiem nerwów. Rośliny osiągają wysokość od 7 do 60 cm. Równowąskie liście wychodzące wprost z cebuli formują przyziemne rozety. Nagie pędy kwiatowe są przystrojone przez jeden lub kilka kwiatów osadzonych w luźnym baldachu. Barwy spotykane u narcyzów obejmują całą paletę żółci, bieli, oranżu oraz tonacji morelowej i łososiowej. Kwitnienie narcyzów zależy od odmiany, ale zazwyczaj jest to okres wiosenny, przypadający od marca do czerwca.

Budowa kwiatów narcyza jest bardzo różnorodna. Stanowi ona główne kryterium podziału tego pięknego gatunku na poszczególne grupy:
1. Narcyzy trąbkowe
2. Narcyzy wielkoprzykoronkowe
3. Narcyzy o małym przykoronku
4. Narcyzy pełne
5. Mieszańce triandrus
6. Mieszańce cyclamineus
7. Mieszańce jonquilla
8. Mieszańce tazetta
9. Mieszańce poeticus
10. Mieszańce bulbocodium
11. Narcyzy o rozszczepionym przykoronku
12. Różne odmiany
13. Gatunki botaniczne

Uprawa narcyzów

Cebule narcyzów sadzi się od drugiej połowy sierpnia lub na początku września. Do dobrego ukorzenienia się wymagają trochę więcej czasu oraz cieplejszej gleby niż wytrzymałe na chłód tulipany. Narcyzy lubią wygrzewać się na słońcu, ale delikatnie zacienione stanowiska nie są dla nich przeszkodą w wydawaniu kwiatów. Narcyzy rosną wzorowo przy zapewnieniu im podłoża przepuszczalnego, głęboko uprawionego, zawierającego dużo próchnicy. Ziemia, w której sadzimy cebule, powinna być umiarkowanie wilgotna. Przygotowane dla narcyzów dołki powinny pozwolić na zakopanie cebul na głębokości 10-15 cm, w rozstawie 8-15 cm. Miejsce sadzenia warto nawodnić, a przed nadejściem mrozów porządnie okryć, zwłaszcza w pierwszym roku uprawy.

W okresie wegetacyjnym narcyzy należy nawozić i podlewać. Cebule narcyzów wykopuje się co 3-4 lata, kiedy liście zrobią się żółte. Dosuszone cebule przechowuje się w suchym, przewiewnym pomieszczeniu. Regularne nawożenie odpowiednimi środkami pozwala na utrzymanie zdrowych i pięknie kwitnących roślin przez wiele lat.

Jak wykorzystać narcyzy?

Ze względu na olbrzymi wybór odmian różniących się kolorami, wielkością i terminem kwitnienia, narcyzy stwarzają wiele możliwości ich wykorzystania. Wielkokwiatowe odmiany o standardowej wysokości dla gatunku są znakomite jako grupy ogrodowe, doskonale nadają się na rabaty i na kwiat cięty. Mniejsze, rodzące liczne, drobne kwiaty odmiany oraz gatunki botaniczne to idealni kandydaci na skalniaki i do pojemników. Fantastycznie wyglądają w naturalistycznych skupiskach w okolicy oczek wodnych czy na terenach pod koronami drzew. Miłych wrażeń wizualnych dostarczają narcyzy posadzone wprost na trawniku. Warunkiem powodzenia tego typu uprawy jest jednak późne koszenie.

Planując kompozycję z narcyzami, trzeba uwzględnić fakt, że po kwitnieniu rośliny zasychają. Dlatego pamiętajmy o odpowiednim towarzystwie bylin dla tych uroczych wiosennych kwiatów, które mogą zakryć obumierające liście narcyzów i utrzymać estetykę ogrodu. Narcyzy wnoszą do każdego ogrodu świeżość i kolor, a ich pielęgnacja jest stosunkowo prosta, co sprawia, że są idealne zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ogrodników.

Bibliografia: https://sklep.swiatkwiatow.pl/narcyzy/.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group