Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 4420
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: SIDS, czyli nagła śmierć łóżeczkowa niemowląt. Naukowcy badają jej przyczynę

Piątek, 18 marca 2022, 6:46
Autor: wpis gościnny
Wałbrzych/Kraj: SIDS, czyli nagła śmierć łóżeczkowa niemowląt. Naukowcy badają jej przyczynę
Fot. użyczone
Nagła śmierć łóżeczkowa niemowląt (SIDS) dotyczy głównie okresu niemowlęctwa. Ma na nią wpływ wiele czynników, ale amerykańscy naukowcy skupiają się w ostatnim czasie na jednym – czynniku genetycznym. Przeprowadzono duże badania, które przyniosły pewien przełom w diagnozowaniu czynników ryzyka. Jakie są wyniki?

SIDS, czyli śmierć niemowlęcia we śnie bez konkretnej przyczyny

Nagła śmierć łóżeczkowa niemowląt to śmierć dziecka poniżej 1. roku życia w łóżeczku - podczas snu. Podobnym zjawiskiem do SIDS jest SUDS, czyli nagła niewyjaśniona śmierć w dzieciństwie u dzieci powyżej 1. roku życia. Jeszcze 25 lat temu występowanie SIDS było na poziomie 2-3 przypadków na 1000 dzieci. Z czasem ta liczba spadła i obecnie wynosi 0,2-0,5 przypadków na 1000 dzieci. W Polsce rocznie odnotowuje się ok. 160 przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Zwykle dochodzi do niej między 2. a 6. miesiącem życia.

Możliwych przyczyn zgonów wśród dzieci jest wiele, a obejmują one zarówno czynniki wewnętrzne (takie jak choroby, wady wrodzone), jak i zewnętrzne - np. spanie na brzuchu, stosowanie ochraniaczy barierek w łóżeczku, przykrywanie dziecka kołderką, układanie na poduszce, przebywanie w pomieszczeniu, gdzie pali się papierosy.

Jako śmierć łóżeczkową określa się sytuacje, gdy całkowicie zdrowe niemowlę czy dziecko umiera we śnie lub podczas odpoczynku, bez żadnego medycznego wyjaśnienia.

Nowe badania na temat śmierci łóżeczkowej (SIDS)

Brak znajomości dokładnej przyczyny śmierci łóżeczkowej powoduje, że wielu rodziców przeżywa tragedię, nie potrafiąc zrozumieć, gdzie popełnili błąd i dlaczego to ich spotkało. Obecnie jednak w sprawie śmierci łóżeczkowej dokonuje się pewien przełom, ponieważ amerykańscy naukowcy odkryli, że za SIDS może stać przede wszystkim czynnik genetyczny. Okazuje się, że dzieci, które zmarły wskutek SIDS i zostały zbadane, miały specyficzne mutacje genów. Takie odkrycie stanowi przełom dla kolejnych badań nad SIDS.

Genetyczne podłoże SIDS

Badaczka - Laura Gould - przeprowadziła wieloletnie badania nad śmiercią łóżeczkową. Porównała 124 autopsji molekularnych stosowanych w przypadku SIDS, z próbkami genetycznymi od rodziców zmarłych niemowląt. Pozwoliło to na wyodrębnienie potencjalnej przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej. Okazuje się, że u ponad 10 na 124 dzieci stwierdzono 8 modyfikacji genetycznych. Były one związane m.in. z arytmią, padaczką oraz kilkoma zaburzeniami neurorozwojowymi.

Naukowcy ustalili, że w porównaniu z populacją ogólną, dzieci, które zmarły na SIDS i SUDS miały 10 razy częściej warianty genetyczne związane z chorobami serca i epilepsją. Wykazano jednocześnie, że SIDS nie musi być dziedziczne, mimo że jest ściśle (według tych badań) powiązane z genetyką. W większości przypadków mutacje genetycznie nie występowały bowiem u rodziców. Jest również małe ryzyko, aby SIDS lub SUDS dotyczyło także rodzeństwa.

Naukowcy wskazują jednak, że obecność danej mutacji genetycznej wcale nie musi prowadzić do śmierci łóżeczkowej, ponieważ ta jest zależna także od wielu innych czynników, nie tylko od wariantów genetycznych. Mimo to ich badanie przez wielu uznawane jest za przełom w sprawie SIDS i SUDS, bowiem ujawnienie mechanizmów biologicznych odpowiedzialnych za śmierć łóżeczkową, może być podstawą do poszukiwania nowych form terapii i zapobiegania takim przypadkom.

Jak zmniejszyć ryzyko SIDS?

Jako rodzice mamy duży wpływ na bezpieczeństwo naszego dziecka, także na to, aby zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej. Ważne jest, aby minimalizować ryzyko, stosując kilka bardzo prostych zasad wskazanych przez Amerykańską Akademię Pediatryczną (najnowsze zalecenia pochodzą z 2016 roku). W zaleceniach znajdziemy następujące punkty:
• śpij z dzieckiem w jednej sypialni przynajmniej do ukończenia przez nie 12. miesiąca życia (tym sposobem można zmniejszyć ryzyko SIDS nawet o 50%),
• nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku (w czasie snu łatwo o przygniecenie dziecka lub przyduszenie),
• układaj niemowlę do spania na plecach,
• nie wkładaj do łóżeczka żadnych dodatków, które zwiększają ryzyko uduszenia, np. ochraniaczy, kołderek, kocyków, przytulanek, warkoczy, pieluszek (przynajmniej do ukończenia 6. miesiąca życia),
• karm Maluszka piersią (o ile to możliwe) - okazuje się, że naturalne karmienie zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS,
• nie pozostawiaj śpiącego dziecka w foteliku, wózku lub leżaczku,
• dbaj o optymalną temperaturę ciała dziecka (nie przegrzewaj pomieszczeń, nie ubieraj dziecka za grubo na spacer itd.),
• używaj smoczka,
• unikaj przebywania z niemowlęciem w miejscach, gdzie inni palą papierosy.

Dowiedz się więcej na temat SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
100%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group