Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 2114
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Skwer Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku

Wiadomości: Sokołowsko
Poniedziałek, 26 września 2011, 7:19
Aktualizacja: 12:11
Autor: Sven
Fot. Sven
Niedawno pamiątkową tablicą honorowaliśmy w Wałbrzychu Krzysztofa Komedę. W ostatnią sobotę jeden ze skwerów w Sokołowsku otrzymał imię Krzysztofa Kieślowskiego. Tak się złożyło, że obaj panowie spędzili w naszym regionie część swojego dzieciństwa.

Dzieciństwo Krzysztofa Kieślowskiego to liczne przeprowadzki spowodowane chorobą ojca i potrzebą mieszkania tam, gdzie się mógł leczyć z gruźlicy. Jednym z takich miejsc, i chyba najlepszym, było Sanatorium doktora Brehmera w Sokołowsku. Kieślowscy mieszkali w kamienicy przy ul. Głównej 23A.

Jednym z ważniejszych wspomnień reżysera z pobytu w Sokołowsku jest kino, w którym raz w tygodniu wyświetlane były filmy. Wraz z kolegami wchodził wówczas na dach domu kultury i przez dziurę w dachu oglądał filmy. Co prawda, widać było tylko część ekranu, a i dźwięk docierał słabo, ale właśnie takie były pierwsze kontakty Krzysztofa Kieślowskiego z kinematografią.

W 1974 roku reżyser wrócił do Sokołowska, by nakręcić film dokumentalny o kuracjuszach leczących się na gruźlicę. Film nosi tytuł „Prześwietlenie”.

Skwer Krzysztofa Kieślowskiego znajduje się u zbiegu ulic: Głównej, Parkowej i Szkolnej. Poza ławkami i różnorodną roślinnością, na skwerze ustawiona została tablica z informacjami o artyście. W przyszłości stanie tu także ławka z naturalnych rozmiarów rzeźbą artysty. Tablicę odsłoniła żona reżysera, Maria Kieślowska.

Od 2009 roku w Sokołowsku tworzone jest także Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, w którym docelowo znajda się wszystkie dzieła artysty, a także prywatna korespondencja, scenariusze, literatura krytyczna i inne pamiątki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 26-09-2011 12:24
lepszej imprezy w wałbrzychu i okolicach nigdy jeszcze nie było, gratulacje dla wszystkich którzy przyczynili sie do tworzenia tej imprezy...
~aga 26-09-2011 14:13
Nie wiem dlaczego autor artykułu napisał tylko o nadaniu nazwy skweru a ani słowkiem nie napomknął o całej reszcie wydarzeń ,projekcjach filmów i gwiazdach które odwiedziły festiwal. Czyżby Wałbrzyszek przespał to wydarzenie ? :)
~aga 26-09-2011 14:22
A swoją drogą impreza bardzo udana ,można było bez problemu dostać autograf od wielu gwiazd,które czuły się bardzo swobodnie w Sokołowsku i można było spotkać np. spacerującego Borysa Szyca czy Zbigniewa Zamachowskiego. Liczę na to ,że ta impreza dorówna a nawet przebije fesiwal filmowy w Kazimierzu Dolnym. Takich rzeczy potrzeba naszemu regionowi.....
~aga 26-09-2011 14:37
Zwracam honor,jest osobny arykuł :)))
~Iwona 26-09-2011 16:46
Wielkie podziękowania należą się organizatorom, tak ogromnej porcji KULTURY z dodatkiem pozytywnej słonecznej energii dawno w województwie dolnośląskim nie było:)
~Rosa 27-09-2011 20:47
Wspaniała atmosfera. Niesamowite przeżycie. Kieślowski to fenomen!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group