Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 3742
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "Służące do wszystkiego"

Wtorek, 5 listopada 2019, 8:41
Aktualizacja: Środa, 6 listopada 2019, 8:33
Autor: red
Wałbrzych: "Służące do wszystkiego"
Fot. organizatorzy
Biblioteka pod Atlantami zaprasza na spotkanie autorskie Jolanty Kuciel–Frydryszak, autorki książki „Służące do wszystkiego”, które odbędzie się 7 listopada, o godz. 17.00 w Budynku Głównym w Śródmieściu.

Joanna Kuciel-Frydryszak

Dziennikarka, reporterka. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Działalność zawodową zaczynała w Radiu Wrocław. Za reportaż Myśmy się sobie nie przedstawiali emitowany w 1997 roku w Trójce otrzymała wyróżnienie honorowe w najważniejszym konkursie dziennikarskim SDP. Autorka dialogów do serialu sensacyjnego Gorący temat (2002) i słuchowiska Szóste (2009) przygotowanego dla I programu Polskiego Radia. Związana przede wszystkim z wrocławską prasą, najdłużej ze „Słowem Polskim", w którym zajmowała się polityką i sprawami społecznymi. Prowadzi zajęcia z dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

Służące do wszystkiego

- Pierwsza publikacja na polskim rynku wydawniczym dotycząca „służących do wszystkiego” – grupy zawodowej kobiet w Polsce w pierwszej połowie XX wieku
- Opowieść złożona z dokumentów, relacji, wspomnień, fragmentów literatury; reportaż trzymający w napięciu jak kryminał
- Oryginalne zdjęcia pozyskane z archiwów i od spadkobierców

Przejmujące losy „białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze.

Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci.

Współorganizatorami spotkania są: Kongres Kobiet i Wałbrzyska Rada Kobiet.

Twoja reakcja na artykuł?

2
22%
Cieszy
1
11%
Hahaha
2
22%
Nudzi
1
11%
Smuci
0
0%
Złości
3
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group