Wałbrzych/Kraj: Sok z pokrzyw – czy warto go pić?
Aktualizacja: 10:14
Autor: materiał zewnętrzny

Czytaj dalej, by poznać sposób, w jaki działa wyciąg z pokrzywy. Dowiesz się także, w jakich przypadkach nie należy po niego sięgać.
Sok z pokrzywy - właściwości
Sok z pokrzywy może dostarczyć naszym organizmom cennych składników odżywczych. Obok witamin A, B2, C, E i K zawiera także krzem, wapń, magnez, żelazo i bogactwo flawonoidów. Jego działanie przy stosowaniu wewnętrznym jest szerokie:
• jest moczopędny i oczyszcza organizm,
• pomaga w terapiach schorzeń prostaty i dwunastnicy,
• obniża cholesterol dzięki zawartości steroli roślinnych,
• zapobiega anemii,
• wspomaga leczenie reumatyzmu i osteoporozy,
• przyspiesza proces odchudzania.
Preparaty zawierające sok z pokrzywy często stosuje się też zewnętrznie. Oddziałują na włosy, przeciwdziałając ich wypadaniu, zwalczając łupież i łojotok. Pomagają w leczeniu trądziku i rozjaśnianiu przebarwień.
Sok z pokrzywy - jak stosować?
Sok z pokrzywy na skórę można aplikować bezpośrednio. Przy aplikacji na włosy warto go wcześniej rozcieńczyć. Zanim sięgniesz po konkretny środek, zapoznaj się z dokładnym opisem produktu i dawkowaniem sugerowanym przez producenta. Doustnie przyjmować można tabletki, napary (herbaty) i sam sok. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem danego środka, skonsultuj się z dietetykiem, farmaceutą lub lekarzem.
Sok z pokrzywy ma intensywne działanie. Nie powinno się przekraczać dawki ok. 20 ml na dobę.
Gdzie kupić sok z pokrzywy?
Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w sok z pokrzywy pochodzący z zaufanego, sprawdzonego źródła. Zrób zakupy u profesjonalnego, wyspecjalizowanego sprzedawcy. Apteka Melissa ma dokładnie opisane produkty w korzystnych cenach, co ułatwia wybranie odpowiedniego preparatu. Asortyment z apteki internetowej ma odpowiednią czystość i niezbędne badania laboratoryjne. Warto zadbać o wysoką jakość przyjmowanych środków.
Sok z pokrzywy - przeciwwskazania
Z soku z pokrzywy nie powinny korzystać osoby cierpiące na schorzenia narządów rodnych. Unikaj go również jeśli masz cukrzycę lub choroby nerek. Nie jest polecany także podczas rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych. Przeciwwskazaniem do stosowania pokrzywy jest przyjmowanie leków moczopędnych. Można w ten sposób doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Sok z pokrzywy - cena
Ceny soku z pokrzywy w Aptece Melissa zaczynają się od niecałych 10 złotych za 250 mililitrów preparatu. Przy odpowiednim dawkowaniu nawet tak niewielka butelka powinna wystarczyć na od dwóch do trzech tygodni stosowania. Opłaca się zamawiać większe opakowania. Za 30 zł można mieć nawet litr soku z pokrzywy. Pozwala to sporo zaoszczędzić, zwłaszcza, jeśli planujesz długotrwałą terapię z jego użyciem.
Osoby z ograniczonym budżetem powinny zainteresować się przyjmowaniem pokrzywy pod postacią naparu. To najtańszy sposób na skorzystanie z jej dobrodziejstwa. Cena herbaty z pokrzywy to około 5 zł za 30 saszetek.