Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 3483
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spacer historyczny po Nowym Mieście

Niedziela, 24 września 2017, 6:40
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Spacer historyczny po Nowym Mieście
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Wałbrzychu odbył się kolejny spacer historyczny. Tym razem uczestnicy spaceru poznawali historię i tajemnice Nowego Miasta.

Przewodnikiem po Nowym Mieście był Mateusz Mykytyszyn - prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, miłośnik i znawca historii Wałbrzycha i regionu, który w barwny sposób opowiadał o całej dzielnicy, jej historii, architekturze, odwiedzanych miejscach, budowlach i obiektach, które znalazły się na trasie spaceru.

- Nowe Miasto jest dzielnicą unikatową, bo o ile większość starych dzielnic wałbrzyskich to miejscowości o jeszcze średniowiecznym charakterze, które przez wieki się rozwijały jako osady górnicze, to Nowe Miasto zostało zaplanowane przez Radę Miejską Wałbrzycha, która w 1903 roku podjęła decyzję o budowie zupełnie nowego osiedla w związku z problemami mieszkaniowymi, które wynikały z przeludnienia, z tego że bardzo dużo górników przyjeżdżało tu z różnych terenów Niemiec do pracy w kopalniach i nie było dla nich już mieszkań. Wtedy zapadła decyzja o budowie nowego osiedla, które powstało na południowym zboczu Góry Parkowej. Został tu ściągnięty jeden z najlepszych ówczesnych architektów - Josef Stübben, który projektował między innymi przebudowę Lyonu, Bazylei, Akwizgranu, Poznania, Warszawy. On właśnie zaprojektował Nowe Miasto, które jest dzielnicą secesyjną i modernistyczną. Powstawało przez około 30 lat. Pierwsze budynki powstały w 1905 roku, budowa osiedla została zakończona tuż przed wybuchem II wojny światowej - ostatnie osiedle w 1937 roku. Po wojnie osiedliło się tu dużo repatriantów z Francji, dlatego Nowe Miasto zwane było Paryżem - powiedział Mateusz Mykytyszyn.

Wśród odwiedzonych podczas spaceru miejsc znalazł się między innymi plac Konstytucji 3 Maja, plac Powstańców Warszawy, plac Wincentego Pola, ulice Samosierry, Psie Pole, Adama Asnyka, Elizy Orzeszkowej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Zespół Szkół nr 1, oraz stadion sportowy, będący niegdyś jednym z najbardziej nowoczesnych tego typu obiektów na terenie Niemiec.

Warto przypomnieć, że już za tydzień odbędzie się kolejny spacer historyczny. Tym razem uczestnicy spaceru poznają historię Starego Zdroju. Zbiórka o godzinie 10.00 na Dworcu Wałbrzych Miasto.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group