Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 4677
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spektakl Brave Kids Together podbił serca wałbrzyszan

Wtorek, 30 października 2018, 8:26
Aktualizacja: 8:33
Autor: red
Wałbrzych: Spektakl Brave Kids Together podbił serca wałbrzyszan
Fot. organizatorzy
Niezwykle barwny i wzruszający spektakl, zaprezentowany w Starej Kopalni w Wałbrzychu zakończył pierwszą edycję Brave Kids Together. Spektakl zobaczyło prawie 300 mieszkańców naszego regionu. Dzień później, międzynarodową grupę młodych artystów podziwiała liczna publiczność w Teatrze Polskim we Wrocławiu i spektakl obejrzało ponad 700 osób, głównie dzieci i młodzież wrocławskich przedszkoli i szkół.

Projekt Brave Kids Together jest rozszerzoną wersją projektu Brave Kids, który Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła organizuje już od 2009 roku. Do udziału w projekcie zaproszone zostały artystyczne grupy dziecięce i młodzieżowe z różnych środowisk i krajów (w tym osoby z niepełnosprawnościami) z Polski, Gruzji, Ukrainy i Rumunii.

Ideą projektu jest różnorodność jako wartość oraz przekonanie, że każda osoba, niezależnie od pochodzenia czy stopnia niepełnosprawności może wnieść pozytywny wkład w otoczenie - mówi Agnieszka Ćwieląg, organizatorka i reżyserka Brave Kids. Wystarczy tylko stworzyć przestrzeń, aby indywidualne talenty i wyjątkowość każdej osoby mogły zostać wyrażone. Sztuka jest narzędziem, które to umożliwia.

W projekcie spotkały się dzieci i nastolatkowie, których światy na pierwszy rzut oka wydawały się bardzo odległe: tancerki tańca nowoczesnego z Rumunii, adepci gruzińskiego tradycyjnego tańca z Tbilisi, porozumiewające się językiem migowym dziewczynki z Ośrodka dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu, czy wychowankowie Zespołu Szkół nr 10 z Wałbrzycha z niepełnosprawnością intelektualną. Ci ostatni, dzięki współpracy z dziećmi z Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych, mogli wystąpić w pięknych, ludowych strojach.
- Podczas tygodniowych warsztatów w Zagórzu Śląskim dzieci stworzyły spektakl, w którym współpraca, zabawa i empatia były równie ważne jak piękno i gracja - mówi Magdalena Sawicka z Fundacji „EMU”. - Projekt udowodnił, że współpraca na różnych poziomach jest nie tylko możliwa i potrzebna, ale również niezwykle wzbogacająca dla wszystkich.

To spotkanie i emocje podczas spektaklu na długo pozostaną we wspomnieniach zarówno uczestników, jak i publiczności. Realizacja tej pięknej idei była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt w Wałbrzychu został zrealizowany we współpracy z Fundacją „EMU” im. Elżbiety Marii Urbańskiej, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”.

Organizatorzy w Wałbrzychu planują kolejne projekty z Brave i działania związane ze współpracą międzynarodową oraz inicjatywy ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami. Jeśli ktoś chciałby włączyć się do współpracy zapraszają do kontaktu: emu.fundacja@gmail.com

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group