Środa, 19 czerwca
Imieniny: Gerwazego, Protazego
Czytających: 5449
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spektakularny sukces Książa

Środa, 29 maja 2024, 11:22
Autor: red
Wałbrzych: Spektakularny sukces Książa
Fot. Zamek Książ
Prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu w 2023 roku. Przychody spółki miejskiej zarządzającej najpiękniejszym zamkiem w Polsce wyniosły w ubiegłym roku ponad 30 milionów złotych, a zysk prawie 4 miliony. Na remonty i inwestycje przeznaczono łącznie ponad 4 miliony 800 tysięcy złotych. Spektakularny sukces Książa notujemy od 2018 roku, kiedy prezeską zarządu została Anna Żabska.

Anna Żabska prezeską spółki Zamek Książ została w grudniu 2017 roku. Od tego czasu potroiła sumę aktywów firmy, która na koniec 2018 roku wynosiła nieco ponad 10 milionów złotych, a sześć lat później już ponad 30 milionów złotych. To wzrost aż o 289,9 procent. Przez sześć lat prezesury Anny Żabskiej , Zamek Książ w Wałbrzychu łącznie odwiedziło prawie 3 miliony osób. Na remonty i inwestycje przeznaczono w tym czasie łącznie ponad 20 milionów złotych.

- Na sukces Zamku Książ pracuje zespół specjalistów, a także liczni współpracownicy i eksperci. To dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że przez ostatnie lata to grono podjęło się ze mną pracy na rzecz tak unikatowego produktu turystycznego, jakim jest najważniejszy zabytek Śląska. Wypracowane środki przeznaczamy na remonty oraz inwestycje i zapewniam, że będzie ich jeszcze więcej – mówi Anna Żabska.

NAJWAŻNIEJSZE SUKCESY ZAMKU KSIĄŻ W OSTATNICH 6 LATACH:

Otwarcie Podziemi Zamku Książ

W 2018 roku w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie turystów uruchomiono podziemną trasę turystyczną pod Książem. Tym samym wydrążone w latach 1944-45 przez więźniów filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen stały się jedną z największych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku.

Apartamenty księżnej Daisy

W 2023 udostępniono odtworzone prywatne apartamenty najsłynniejszej w historii mieszkanki zamku, księżnej Daisy von Pless (1873-1943). Tym samym naprawiano to co w 1944 roku zniszczyli hitlerowcy. Inwestycja kosztowała 2 miliony złotych. W tym roku odtworzone zostanie kolejne historyczne pomieszczenie – buduar księżnej.

Welcome Center

W 2020 roku dawny, książęcy budynek gospodarczy przylegający do muru południowego zamku dolnego został kompleksowo wyremontowany i zaadaptowany na centrum powitalne. Nowa jakość kosztowała w wypadku Welcome Center ponad 2,5 mln zł. Powstał nowoczesny budynek z trzema stanowiskami kasowymi, monitorami informującymi o tym, ile jest biletów dostępnych i w którym okienku, powstały też biletomaty oraz nowy sklep z pamiątkami.

Tarasy i fontanny

W ramach polsko-czeskich projektów i ze środków własnych Zamku Książ sukcesywnie remontowane i udostępniane są turystom zamkowe tarasy i zdobiące je fontanny. Anna Żabska postawiła sobie za cel przywrócenie ogrodom Książa ich splendoru z czasów księżnej Daisy i z żelazną determinacją realizuje swój cel.

Rewaloryzacja parku

Ponad 10 mln zł trafi do Zamku Książ w ramach projektu Via Botanica, którego wartość w całości wynosi ponad 3,4 mln euro. Z tych pieniędzy odbędzie się m.in. rewaloryzacja tarasu wejściowego zamku wraz z pracami konserwatorskimi muru południowego.

Palmiarnia – nowe życie

Sześć wyremontowanych szklarni z nowymi funkcjami, iluminacje wśród roślin, a przede wszystkim nowi mieszkańcy Palmiarni - czeskie lemury i największa w Polsce wystawa drzewek bonsai. Dzięki środkom europejskim i profesjonalnemu zarządzaniu leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Książ zabytkowa Palmiarnia jest jedna z największych atrakcji regionu.

Twoja reakcja na artykuł?

297
89%
Cieszy
10
3%
Hahaha
5
1%
Nudzi
1
0%
Smuci
2
1%
Złości
20
6%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group