Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3699
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Spore dofinansowanie dla Dzikowca

Wtorek, 11 lipca 2017, 13:18
Aktualizacja: 13:21
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Spore dofinansowanie dla Dzikowca
Fot. UM Boguszów–Gorce
W dniu 26 czerwca 2017 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o przyznaniu Gminie Boguszów–Gorce (liderowi projektu) dofinansowania na realizację projektu pn.: „Wykorzystanie i udostępnienie lokalnych zasobów przyrodniczych masywu Dzikowca i Lesistej Wielkiej na cele edukacyjne i turystyczne służące zmniejszeniu presji na obszary cenne przyrodniczo” realizowanego w partnerstwie z Nadleśnictwem Wałbrzych i Nadleśnictwem Kamienna Góra.

Dotacja została przyznana ze środków powierzonych Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014-2020. Całkowita wartość projektu to ponad 2 mln złotych, z czego kwota dofinansowania pokryje prawie 1,7 mln złotych kosztów.

W ramach projektu planowane jest stworzenie 5 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych z tablicami informacyjnymi, budowa trzech wiat drewnianych i 2 platform widokowych, remont istniejącego budynku "Bacówki", a także przebudowa parkingu i budowa nowego parkingu, których celem jest zorganizowanie miejsc parkingowych dla użytkowników ścieżek, aby nie pozostawiano pojazdów w miejscach przypadkowych, co mogłoby zagrażać obszarom cennym przyrodniczo oraz zlokalizowanym siedliskom Natura 2000.

Zaplanowane do utworzenia ścieżki to „Ścieżka Gwarka” przebiegająca po hałdzie i terenie byłej kopali Barbara z punktem widokowym, której tematyką będzie historia wydobycia węgla i rekultywacja terenów pokopalnianych, „Ścieżka Szuwarka” po terenach zabagnionych wokół Nadleśnictwa Wałbrzych na temat ekosystemów wodnych i podmokłych w Sudetach, gospodarki leśnej na terenie Natura 2000 i siedlisk cennych przyrodniczo, a także ścieżka „Wycieczka po piętrach lasu”, która rozpoczyna się przy bacówce i wiedzie do poszczególnych punktów. Kolejną ścieżką o charakterze poznawczo-edukacyjnym będzie „Rowerowy Dzikowiec z rodziną” - trasa, która będzie miała początek przy bacówce i będzie przebiegała od punktu do punktu północnym zboczem Dzikowca. Ostatnia propozycja to ścieżka „Leśne królestwo Dzikusia” rozpoczynająca się w istniejącej pod stokiem wiacie.

Odnowiona bacówka będzie pełniła rolę domu przyrodniczego i bazy wypadowej z zapleczem multimedialnym, książkami, kolorowankami, szufladami przyrodniczymi, lupami i lornetkami zabieranymi w teren. Będą obywały się tam zajęcia dydaktyczne i edukacyjne traktujące o przyrodzie i ekologii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group