Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 2863
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Sport dla astmatyków – jakie dyscypliny wybrać?

Wtorek, 21 grudnia 2021, 6:38
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Sport dla astmatyków – jakie dyscypliny wybrać?
Fot. pixabay.com
Uprawianie ulubionej dyscypliny sportu jest dla wielu osób formą pracy nad ciałem, charakterem i formą odprężenia. Do grupy aktywnych fizycznie osób należą ludzie cierpiący na astmę. Przy zachowaniu odpowiednich czynników można wybrać odpowiedni sport dla astmatyka. Co warto wziąć pod uwagę?

Astma nie wyklucza uprawiania sportu

Są konkurencje, w których szczególną rolę odgrywa wydolność i kondycja. Mogłoby się wydawać, że są one zarezerwowane dla w pełni zdrowych ludzi. Jednak przyglądając się sportowcom, można dojść do wniosku, że odpowiednio leczona choroba nie przeszkadza w osiąganiu sukcesów. Wśród gwiazd światowego sportu, które cierpią na astmę, a osiągają niesamowite sukcesy, zaliczają się m.in. norweskie biegaczki. Potwierdzają to przedstawiciele takich firm jak zakłady bukmacherskie.

Niektórzy chorzy wykluczają jakąkolwiek aktywność fizyczną dla astmatyka w obawie o atak duszności. Warto jednak wiedzieć, że regularne ćwiczenia pozwalają poprawić wydolność płucną. Wielu wybitnych pływaków w dzieciństwie posłuchało zaleceń lekarzy i zaczęło uprawiać właśnie tę dyscyplinę. Ma ona ogromny wpływ na zwiększenie rezerw wentylacyjnych układu oddechowego.

Co robić przed rozpoczęciem aktywności

Napady astmy pojawiają się zazwyczaj zaraz po rozpoczęciu intensywnej aktywności. W większości przypadków doskwierają już po 5 minutach. Ustępują jednak same w czasie do 60 minut. Aby nie narażać się na komplikacje podczas treningu, warto kwadrans przed rozpoczęciem ćwiczeń dla astmatyka zażyć tak zwane leki doraźne, których krótkotrwałe działanie polega na rozszerzeniu oskrzeli. Uniknie się w ten sposób niepożądanych trudności.

Jakie zajęcia wybierać przy astmie

Statystyki pokazują, że niemal 8 procent olimpijczyków cierpi na astmę. Uprawiają oni różne dyscypliny, nawet takie, w których wytrzymałość i wydolność to podstawa sukcesu. Dlatego nie sam rodzaj aktywności ma tutaj kluczowe znaczenie. Warto przyjrzeć się przede wszystkim otoczeniu, w którym będzie się ćwiczyć. Trzeba dobrać je do swojego schorzenia.

Osoby uczulone na kurz będą wybierały duże przestrzenie, by uprawiać sport. Ćwiczenia dla astmatyka mogą okazać się nieodpowiednie, gdy będą wykonywane w ciasnej hali czy siłowni. Pełno tam różnych sprzętów, które nie są właściwie czyszczone. Podczas ich używania kurz wzbija się w powietrze i powoduje napady astmy. Dlatego w tym przypadku należy unikać takich miejsc.

Astma związana z wrażliwością na pyłki uniemożliwia aktywność fizyczną w pobliżu łąk czy pól. Biegi przełajowe w lasach czy parkach również nie są w takich sytuacjach zalecane. Każdy astmatyk wie, kiedy dana roślina ma pylenie i gdzie może ją spotkać. Dobrze jest więc wybierać miejsca wolne od alergenów i tak uprawiać sport. Również w przypadku pływania warto wiedzieć, jak organizm zareaguje na chlorowaną wodę.

Odpowiedni sport dla astmatyka

Nie trzeba rezygnować z aktywności w przypadku astmy. Trzeba jednak zadbać o solidne przygotowanie, odpowiednie miejsce i rozsądne wykonywanie ćwiczeń. Nie trenuj dyscyplin, w których trzeba wykonywać krótkotrwały szybki wysiłek. Rozkładaj siły na cały trening.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group