Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 4960
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Sport połączył szkoły z Wałbrzych i Hradca Králové

Wtorek, 4 czerwca 2019, 15:27
Aktualizacja: 15:30
Autor: PAW
Wałbrzych: Sport połączył szkoły z Wałbrzych i Hradca Králové
Fot. UM Wałbrzych
30 maja uczniowie z 3 wałbrzyskich szkół gościli z wizytą w partnerskim mieście Hradec Králové.

W wymianie szkolnej łącznie wzięło udział 24 uczniów i nauczycieli z Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 5 w Wałbrzychu, Publicznego Gimnazjum Nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Komisji Edukacji Narodowej i Publicznego Gimnazjum Sportowe Nr 11 im. Janusza Kusocińskiego w Zespole Szkół Nr 4 w Wałbrzychu.

Szkołą, która gościła wałbrzyską młodzież była Szkoła Podstawowa Štefcova w Hradcu Králové. Uczestnicy wymiany sportowej z Wałbrzycha wspólne z czeskimi rówieśnikami z 3 czeskich szkół: Nový Hradec Králové, J. Gočára i Štefcova wzięli udział w turnieju w unihokeja. Po turnieju młodzież brała udział w zajęciach na kręgielni.

Wizyta uczniów z polskich szkół jest długofalowym efektem realizacji przez Urząd Miejski w Wałbrzychu wspólnie z magistratem miasta Hradec Králové mikroprojektu, pn. „Sport bez granic”. Projekt był został zrealizowany w 2013 r., dzięki pozyskaniu przez Gminę Wałbrzych dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013, za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Dzięki realizacji projektu, nawiązane przez wałbrzyskie i hradeckie szkoły kontakty, zaowocowały długoletnią współpracą. Udział w przedsięwzięciu młodzieży z obu krajów stworzyło okazję do zbudowania ponadnarodowych znajomości koleżeńskich. Przyczyniło się do zawarcia dodatkowych przyjaźni, zrozumienia, szacunku dla odmiennej kultury i zwyczajów zarówno wśród Czechów jak i Polaków. Sportowa rywalizacja zgodnie z zasadami "fair-play" zawodów sportowych pozwoliła zrealizować cele wychowawcze, edukacyjne i sportowe, które są wciąż aktualne po obu stronach polskiej i czeskiej granicy.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group