Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4040
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spotkanie z Iwoną Chmielewską, twórcą picturebooks

Piątek, 27 października 2017, 13:01
Autor: Piotr Skomorokiewicz
Wałbrzych: Spotkanie z Iwoną Chmielewską, twórcą picturebooks
Fot. Piotr Skomorokiewicz
Bologna Ragazzi Award, czyli nagrodę nazywaną Noblem literatury dziecięcej zdobywała dwukrotnie. W Bratysławie wyróżniono ją Złotym Jabłkiem na Biennale Ilustracji. Iwona Chmielewska autorka picturebooks dla dzieci i dorosłych odwiedziła Wałbrzych.

- Nie mamy w naszym języku odpowiedniego zamiennika na słowo picturebook. Generalnie nam kojarzy się to, jako książka obrazkowa dla dzieci. Między innymi przez takie mylne przeświadczenie picturebooków boją się dorośli – mówiła Iwona Chmielewska.

Spotkanie z artystką odbyło się w Filii Multimedialnej Biblioteki pod Atlantami na Podzamczu. Szczególnie dedykowane było osobom zainteresowanym literaturą wizualną, rodzicom i nauczycielom. Pani Iwona opowiadała o koncepcji, jaką przyjmuje, gdy pracuje nad taką książką.
- W Polsce nie ma takiej tradycji, żeby tekstowi towarzyszył obraz, który prowadzi z tym tekstem pewnego rodzaju grę, a książki, które przywoziłam z za granicy są właśnie takie. Tekst i obraz są tam bardzo luźno związane, nie ma między nimi oczywistego powiązania. Ja robię książki, w których czytelnik staje się współtwórcą, w zależności od tego jak zinterpretuje to, co jest przedstawione – dodała artystka.

Na uczestników spotkania czekał test. Mieli oni za zadanie wcielić się właśnie w rolę wspomnianego współtwórcy takiej książki i narysować własną interpretację do określonego tekstu. Rozmawiano również o książkach, w tym według samej autorki jej najlepszej, czyli „Pamiętniku Blumki”.
- Do tej książki przygotowywałam się osiem lat. Ukazała się ona w wielu językach i w wielu krajach. Dla mnie koncepcja Janusza Korczaka i jego idee są bardzo bliskie. Ta książka jest tak pomyślana, że jej druga część to dosłowne cytaty Korczaka – mówiła Iwona Chmielewska.

Książki Iwony Chmielewskiej wydawane są w wielu krajach na świecie, m.in. w Korei Południowej, Japonii, Chinach, Niemczech i Francji. Coraz częściej ukazują się również w Polsce.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group