Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 2425
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Sprzedaż na Allegro – od czego zacząć?

Sobota, 27 listopada 2021, 6:49
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Sprzedaż na Allegro  –  od czego zacząć?
Fot. użyczone
Bez wątpienia największym gigantem sprzedażowym na polskim rynku jest Allegro. Pomarańczowe logo zna w zasadzie każdy, natomiast gdyby zapytać znajomych, kto kiedykolwiek dokonał zakupu na platformie, w większości odpowiedzi byłyby twierdzące. Popularność platformy niesie za sobą również zainteresowanie sprzedawców, często początkujących. Jak zatem sprzedać na Allegro?

Wybór branży i dbałość o jakość

Pierwsze kroki są zawsze najtrudniejsze, bo rzutują na całą przyszłą działalność. Dlatego podstawowa decyzja dotycząca branży i sprzedawanych produktów musi być przemyślana. Warto odpowiedzieć sobie na pytania, na co obecnie jest zapotrzebowanie oraz czy sprzedaż produktów będzie sezonowa. Dodatkowo już na wstępie należy zastanowić się, czy jako sprzedawcy, będziemy potrafili umiejętnie zareklamować produkt i zarządzać jego cenami.

W kwestii doboru produktów sprzedażowych każdy przyszły Allegrowicz powinien mieć na uwadze zastrzeżenia w regulaminie. Zgodnie z nimi handel produktami zakazanymi może skutkować usuwaniem ofert, a nawet zawieszeniem konta.

Do przedmiotów zakazanych w sprzedaży należą m.in.:
• alkohole,
• leki na receptę,
• dowody rejestracyjne,
• grzyby,
• adresy stron www,
• materiały wybuchowe i pirotechniczne.

Założenie konta i opłaty

Kiedy produkty, którymi będziemy handlować zostaną wybrane, możemy założyć konto. Duże zainteresowanie sprzedających sprawia, że wiele nazw użytkowników jest już zajętych, jednak w miarę możliwości należy mieć na uwadze, by nazwa sklepu w jakiś sposób wiązała się z branżą. Taki zabieg jest ogromnym plusem w kreowaniu wizerunku sklepu i pozwala budować identyfikację marki.

Choć samo założenie konta na Allegro jest darmowe, sprzedający nie jest zupełnie wolny od opłat związanych z rozpoczęciem sprzedaży na platformie. Prowizja, opłata za wystawienie produktu czy też za przedłużenie oferty są podstawowe. Jeśli sprzedający korzysta natomiast z form reklamowania produktu przez samą platformę, musi mieć również na uwadze opłaty dodatkowe.

Koszty ponoszone przez sprzedawców są zależne zarówno od wystawianych produktów, jak również pakietów czy właśnie akcji dodatkowych. Pełna rozpiska przygotowana jest na stronie Allegro, dzięki czemu każdy sprzedawca niezależnie od branży może się z nią zapoznać.

Prezentacja produktów

Kolejnym krokiem jest wystawianie aukcji, co pociąga za sobą konieczność zaprezentowania towaru. Tworzenie opisów i zdjęć to dość przyjemne zadania, jednak nie można traktować ich po macoszemu. Czym należy się kierować, a czego unikać?

W kwestii zdjęć sprawa wydaje się być oczywista. Produkty muszą być zgodne ze stanem faktycznym. Aukcje zyskują w oczach potencjalnych klientów, kiedy są estetyczne, dlatego warto popracować nad jakością zdjęć i przemyślanym ich ułożeniu. Nie zapominajmy o białym tle i braku logotypów.

Opisy powinny być natomiast starannie opracowane i zawierać dokładne parametry towarów. Im więcej informacji podamy, tym bardziej rzetelni dla klienta będziemy, a co więcej, wzbudzimy w nim ciekawość i zaufanie. Zabronione są z kolei opisy noszące znamiona wymiany, a także te, które swoją widoczność budują na podawaniu nazw popularnych marek bez uzasadnienia. Co więcej, sprzedawcy muszą wystrzegać się umieszczania informacji o innych formach zakupów i przekierowywania na odrębne kanały sprzedaży. 

Ciekawą opcją jest natomiast możliwość umieszczania filmiku  prezentującego towary w pełnej ich okazałości. To poszerza możliwości wskazania najważniejszych walorów produktów. Trzeba dokładnie jednak sprawdzić, czy nagranie (lub jego opis) posiada odnośniki do zewnętrznych sklepów lub stron www.

Na sam koniec oczywisty, jednak wart podkreślenia wymóg. Sprzedawcy nie mogą wystawiać produktów, których aktualnie nie posiadają na stanie. 

Rozwój sprzedaży z ErpBox

Wraz z wzrastającą ilością zamówień, zarządzanie sprzedażą może stać się nieco trudniejsze. Planowanie poszczególnych akcji oraz sprawdzanie wykonywanych zadań może skomplikować pracę i wymusić większe nakłady czasu na realizację poszczególnych zamówień. Co wtedy?

Na rynku można spotkać się z wieloma narzędziami usprawniającymi sprzedaż internetową. Jednym z nich jest system ErpBox. Intuicyjna w obsłudze platforma pomaga sprzedawcom zatroszczyć się o własną działalność dzięki szeregowi modułów i integracji.

Rozbudowany manager Allegro to ciekawa opcja, dzięki której można zarówno wystawiać aukcje, jak również przenosić je między kontami, kiedy zaistnieje taka możliwość.

Co jeszcze ma do zaoferowania ErpBox?
• przejrzyste filtrowanie aukcji,
• wybór zdjęć do aukcji z bazy produktów,
• możliwość masowego wyłączenia aukcji,
• szablony aukcji – możliwość stworzenia ustandaryzowanego opisu,
• widok historii zmian na aukcji,
• integracja z kurierami m.in.: InPost, DPD, UPS, Poczta Polska,
• możliwość integracji z programami magazynowo-fakturowymi,
• integracja z hurtowniami (również w modelu dropshipping).

Dodatkową, praktyczną możliwością dla sprzedawców chcących poszerzyć swój rynek, jest integracja z platformami sprzedażowymi, takimi jak Shoper, PrestaShop czy WooCommerce. Dzięki temu bez przeszkód można zarządzać sprzedażą wielokanałową z poziomu jednego pulpitu i w jednym miejscu gromadzić wszystkie zamówienia.

Sprzedaż na Allegro nie musi być trudna. Zaznajomienie się z podstawowymi wymaganiami i dopuszczalnym procesem sprzedaży wystarczy, by zacząć przygodę z handlem. Korzystanie z dodatkowych możliwości rozwoju usprawni natomiast cały proces, czyniąc go jeszcze bardziej przystępnym zarówno dla nowicjuszy, jak również wprawionych w handlu sprzedawców.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group