Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 4107
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Śruby

Wtorek, 23 listopada 2021, 6:34
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Śruby
Fot. użyczone
Trudno wyobrazić sobie prawdziwy warsztat bez śrub. Są one elementami, które umożliwiają skuteczne łączenie różnego rodzaju materiałów oraz urządzeń – zarówno specjalistycznych maszyn, jak i sprzętu AGD. Ogromna liczba zastosowań sprawiła, że obecnie śruby dostępne są w bardzo wielu rodzajach i rozmiarach.

Co to jest śruba?

Śruby stanowią element połączenia śrubowego. Zalicza się je do połączeń bezpośrednich i rozłącznych. Działanie śruby opiera się na tarciu powierzchni roboczych gwintu. Do podstawowych szczegółów, którymi różnią się poszczególne typy śrub należą:
• kształt i średnica łba;
• rodzaj i rozmiar nacięcia;
• kształt zakończenia lub czopa;
• długość i rodzaj gwintu;
• skok gwintu;
• rodzaj materiału.

Jednym z najistotniejszych czynników, który decyduje o doborze śrub jest średnica gwintu. Aby śruba była użyteczna, jej gwint zewnętrzny powinien odpowiadać gwintowi wewnętrznemu w otworze. Ważnym parametrem jest także klasa wytrzymałości. Opisana jest ona dwiema cyframi oznaczającymi minimalną wytrzymałość na rozciąganie (podzieloną na 100) oraz stosunek granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie (podzieloną przez 10).

Jakie są rodzaje śrub?

W zależności od parametru, który Cię interesuje, możesz wybrać śruby różnego typu. W Polsce rozmiar gwintu podawany jest najczęściej w systemie metrycznym, rzadziej w calach. Do najpopularniejszych kształtów łba należą:
• walcowe,
• trójkątne,
• czworokątne,
• sześciokątne,
• stożkowe,
• kuliste.

Liczne zastosowania znajdują też śruby o łbie grzybkowym, oczkowym, skrzydełkowym, z uchem czy specjalne śruby bez łba.

Śruby różnią się też pod względem nacięcia. Najczęściej spotykane są nacięcia imbusowe, kwadratowe, Philips, Pozidriv czy Torx. Mają one inne parametry mechaniczne oraz wymagają innych końcówek do przykręcania.

Gwint może występować na całej długości lub tylko na części śruby. Wyróżnia się także 3 rodzaje trzpienia – równy średnicy gwintu, zbliżony do średnicy gwintu oraz pasowany. Ten ostatni znajduje zastosowanie, jeśli na połączenie śrubowe działają siły poprzeczne lub kiedy potrzebne jest precyzyjne dopasowanie przedmiotów względem siebie.

Jakie śruby są dostępne w sprzedaży?

Rynek oferuje bogaty wybór śrub. Możesz wybierać je ze względu na długość czy średnicę gwintu. Najczęściej w sprzedaży są śruby od 2 do 260 mm. Jeśli chodzi o materiał, powszechnie stosuje się śruby wykonane ze stali nierdzewnej, mosiądzu, ocynkowane lub z poliamidu. Dostępne są też takie, do których produkcji wykorzystano stal hartowaną, kwasoodporną i oksydowaną czy plastik.

Przy zakupie zwróć też uwagę na normy, jakie spełnia konkretny typ (np. DIN i ISO) oraz producenta. Do uznanych wytwórców śrub należą m.in. firmy Bossard i Kraftberg.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub przyjdź do sklepu stacjonarnego. Nasi pracownicy chętnie udzielą Ci wszystkich potrzebnych informacji.

Twoja reakcja na artykuł?

6
67%
Cieszy
2
22%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
11%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group