Sobota, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 1981
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stara Kopalnia do końca przyszłego roku?

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 14 grudnia 2011, 20:22
Aktualizacja: Czwartek, 15 grudnia 2011, 7:23
Autor: Sven
Fot. Sven
Komisja Edukacji i Kultury spotkała się dzisiaj w Starej Kopalni. Powodem wyjazdowej sesji był stan prac w obiekcie, który najpóźniej do końca przyszłego roku powinien zostać oddany do użytku.

Dzisiaj nie wiadomo czy tak się stanie. Powody są co najmniej dwa. Po pierwsze trudności techniczne wynikające z „niespodzianek”, na które natrafiają budowlańcy:

- Natrafiamy na miejsca, których nie ma w żadnej dokumentacji. Przykładem jest odcinek nawierzchni wewnątrz kompleksu, po którym jeszcze niedawno jeździły ciężarówki, a wszyscy byli przekonani, że poruszają się po ziemi. Okazało się, że pod spodem jest słabo zabezpieczony tunel. Od przykrej niespodzianki było blisko. Natrafiono także na zbiorniki z substancjami smarnymi. Trzeba sprawdzić, co to jest, oczyścić zbiorniki, a konserwator zabytków musi ocenić, czy nie stanowią one wartości historycznej. To kosztuje mnóstwo pieniędzy – mówił w trakcie spotkania Roman Szełemej.

Według prezydenta biuro projektowe sobie nie radzi. Są ciągłe opóźnienia w dostarczaniu korekt projektu, wynikających z zaleceń konserwatora zabytków lub nieprzewidzianych przeszkód technicznych. Z rozmowy Romana Szełemeja z ministrem Bogdanem Zdrojewskim wynika, że opóźnienie w realizacji tego projektu nie jest większym problemem, ponieważ w Polsce zdecydowana większość inwestycji jest opóźniona.

Prezydent Roman Szełemej uważa jednak, że inwestycja może zakończyć się do końca 2012 roku. Natomiast innym problemem staje się znalezienie osoby, która mogłaby zostać dyrektorem Parku Wielokulturowego „Stara Kopalnia”. Dotychczasowy nabór nie dał efektu, a niezbędnym byłoby, żeby włodarza obiektu wyłonić jeszcze w czasie budowy. Powinien on brać udział w pracach koncepcyjnych nad zagospodarowaniem Parku.

Jak na razie pogoda sprzyja budowlańcom i prace raźno posuwają się naprzód.

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~xxxx 14-12-2011 21:00
Nikt nic nie skrytykował????Dziwne!!!!!
~Bolesław Artysta 14-12-2011 22:09
Ciekawi mnie czy w owej Starej Kopalni znajdzie się miejsce na wystawy autorskie młodych zdolnych Wałbrzyszan a jest ich sporo,choćby chłopak malujący pod pseudonimem" Rosa"
~ 14-12-2011 22:21
Ja mam inne pytanie, kiedy jest dokładnie ta impreza starostwa z dziennikarzami?
~ale 14-12-2011 23:04
Stara Kopalnia? Ten "dziwoląg" nigdy nie powstanie. Utopi się w "to" gigantyczną kasę a efekt będzie mizerny.
~Jarosz 15-12-2011 0:30
Hi, hi znowu koło K...... nikt nie chce siedzieć. Ciekawe dlaczego? Atmosfera niezdrowa?
~ 15-12-2011 6:38
wg mnie stara kopalnia nie zrobi furory bo nie bedzie miał kto to do niej chodzic ale pomysl dobry tylko zeby on na siebie zarabial
~man13 15-12-2011 8:05
Jak sama nazwa wskazuje "stara kopalnia" jest stara .I ma swoje tajemnice.Nie wszystkie widoczne ,nawet dla specjalistów ponieważ braki w dokumentacji oraz generalnie radosna twórczość w latach 60 i 70 w trakcie rozbudowy Julii stanowią wyzwanie. A tak na marginesie -przecież Pan prezydent kazał zrobić poprawki to nim skończył artykułować oc o mu chodzi poprawki w projekcie mają być .
~benkmen 15-12-2011 8:34
Cienki projekt "Stare Kopalni",pisany raczej wg SF i nikt przy zdrowych zmysłach nie chce być grabarzem. Czyżby Romcio w swojej Radzie Kultury nie mógł znaleźć "odpowiednich" kandydatów? Poza dostarczaniem powodów do produkcji okresów skladkowych niczym szczególnym się nie wyróżnia. A kto był konsultantem ds Starej Kopalni w czasach Piotra Pobożnego?
~Ula 15-12-2011 9:32
Lepiej jakby wyremontował były szpital na Gaju i zrobił tam mieszkania socjalne.Taniej i z pożytkiem.Stara Kopalnia to studnia bez dna.Wpompują mnóstwo pieniędzy a efekt mierny.Ale ktoś na tym niezłą kasę zrobi.
~ 15-12-2011 10:28
To jest przecież Miś na miarę naszych czasów! Niedowiarkom otwiera oczy!To jest NASZE, wykonane NASZYMI rękoma!
~walbrzych 15-12-2011 10:36
Ja uważam że to dobry pomysł kopalnia niszczeje za pare lat by nie było śladu że była kopalnia , a tak zrobią park muzeum i bedzie to funkcjonować przeniesie się instytucje itd i będzie fajnie bo będzie miejsce kulturalno rozrywkowe , bedą mogły się odbywać różne wystawy itd.
~stas 15-12-2011 11:29
znowu sie odezwal dyzurny prz......... z ratusza, powoli kojarzymy kim jestes
~ina 15-12-2011 18:41
ciekawe czy to na siebie zarobi, bo jak nie ?
~piotr pierwszy 16-12-2011 7:22
Panie Doktorze ale termin jest do konca czerwca 2012, mam wrażenie że nie radzi Pan sobie z inwestycjami które odziedziczył Pan po tak przez Pana krytykowanym Poprzedniku , ciekawa co Pan powie o terminie AOUA ZDROJU BĘDZIE Pan szukał winnych poza Sobą ale chyba nie można się dziwić Pana "talentom" skoro nawet malowania lamp Pan nie dopilnował bo wymalowali je do połowy a przecież musi Pan to widzieć bo" malarze " zrobili to nawet na Placu Magistrackim ."Mistrzu Doktorze " nie zepsuj tego i nie przeszkadzaj w realizacji a tak swoją drogą to może Pan coś tak od siebie zaproponuje i a nie jedzie na inwestycjach poprzednika , bo tylko na socjotechnice nie da się daleko zajechać .
~A 21-12-2011 13:06
Zlikwidować 6 szkół z powodów eko - bez problemu ! Utopić gigantyczną kasę ,kilkadziesiąt milionów w niedookreślonym projekcie którego utrzymanie będzie kosztowało kolejne dziesiątki tysięcy -to jest racjonalne ! Gratuluje wam pomyślunku!
~Medice, cura te ipsum 24-12-2011 12:55
Dzisiaj już Wigilia. Czas, który skłania do refleksji. Może warto pomyśleć na tym czy ten pomysł (STARA KOPALNIA) to jest to czego mieszkańcy naprawdę potrzebują. Dyskusja jest potrzebna bo wszystkich wzbogaca a jednomyślność jest tylko głupotą. Co dzieje się z naszym miastem? Dlaczego tak ono wygląda? Czy "władza" zawsze musi odbierać zdrowy rozsądek? a temu kto ją sprawuje rozum (jeśli oczywiście go w ogóle miał).Grodzkość, Stara Kopalnia, AquaPark a po drugiej stronie drogi w mieście, stan budynków, likwidacja szkół. Czy ktoś to ogarnia?W ten świąteczny czas życzę Panu Prezydentowi i wszystkim radnym aby się opamiętali i zauważyli, że są po to aby służyć mieszkańcom. To nie mieszkańcy doprowadzili miasto do zadłużenia ani nie oni zapracowali na jego obecną sławę. No właśnie kto?
~gromek 24-12-2011 18:52
O tajemniecze sztolnie, to pytajcie sie inżyniera Palucha i Winnickiego. Obaj gdzieś się schowali. Pracoweałem na Thorezie i te rzekome sztolnie nie są mi obce. Jedna prowadzi na hałdę na Białym Kamieniuna Wiesław a druga na druga stronę ulicy. Znam je doskonale i nie jest to żadna tajemnica. Jak się nie znacie na górnictwie to się nie odzywajcie. Zadzwońcie do mnie. Popieram likwidację szkól. W klasach jest po 12-14 dzieci. A tych belfrów jest o wiele więcej. W@ każdej dzielnicy na trzy szkoły powinien być jeden księgowy i jeden dyrektow. Romek - tak trzymaj. Ja też Romek.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group