Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 2982
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Stołówki dla pszczół

Piątek, 28 czerwca 2019, 7:30
Autor: red
Wałbrzych: Stołówki dla pszczół
Fot. Michael Liguz
Gmina Wałbrzych posadzi w tym roku 1800 sadzonek kwiatów, krzewów i drzew przyjaznych owadom zapylającym. Nasadzenia odbędą się wspólnie z mieszkańcami, którzy będą mogli także wziąć udział w wydarzeniach edukacyjnych i konkursach o tych pożytecznych owadach.

Michael Liguz, ogrodnik miejski z Wałbrzycha, zachęca również wszystkich mieszkańców, aby tworzyli własne „kwietne stołówki” na balkonach, tarasach i w ogrodach sadząc kwiaty przyjazne pszczołom. Działania Gminy Wałbrzych odbędą się w ramach inicjatywy Gmina Przyjazna Pszczołom, który jest częścią programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Celem programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, prowadzonego przez ZT Kruszwica S.A., jest wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom w ciągu najbliższych 3 lat. Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom powstał w ramach programu, by zachęcać gminy do sadzenia nektaro- i pyłkodajnych roślin, a także włączać mieszkańców w działania służące ochronie zapylaczy. Dolny Śląsk to jeden z regionów, z którego w ubiegłych edycjach Manifest podpisało najwięcej gmin. W tym roku dołączyła do nich Gmina Wałbrzych.
- Zachowanie bioróżnorodności i ochrona środowiska, którego częścią są owady zapylające oraz tworzenie dla nich przyjaznych miejsc, od lat jest wpisane w działalność miasta i gminy Wałbrzych. Co roku robimy akcję sadzenia drzew i kwiatów, do której zapraszamy wałbrzyszan. W tym roku posadzimy 600 roślin zielnych, 800 krzewów i 400 drzew nektaro- i pyłkodajnych. Tworzymy także korytarze kwietne, by zapewnić pszczołom potrzebny pokarm oraz hotele dla nich, gdzie mogą zakładać gniazda. W planach mamy też konkursy edukacyjne i wydarzenia poświęcone ochronie tych pożytecznych owadów i mamy nadzieję, że mieszkańcy aktywnie się w nie zaangażują – mówi Michael Liguz, ogrodnik miejski w Wałbrzychu. – Każdy z nas może stworzyć na swoim balkonie czy w ogrodzie miejsce, które będzie przyjazne pszczołom – zachęca.

Długa lista roślin do wyboru – drzew, krzewów, bylin, krzewinek i kwiatów – jest dostępna na stronie internetowej pomagamypszczolom.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

8
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group