Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3514
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Strażnicy kontrolują

Czwartek, 28 listopada 2019, 15:27
Aktualizacja: Piątek, 29 listopada 2019, 8:53
Autor: red
Wałbrzych: Strażnicy kontrolują
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
W ostatnim czasie wzmożono kontrole podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie naszego miasta. Sytuacja ta spowodowana jest faktem, iż przedsiębiorcy nagminnie przepełniają pojemniki komunalne odpadami powstałymi w wyniku prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest odpad komunalny:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach odpadami komunalnymi są odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

Odpady powstające w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej i odpady poprodukcyjne, nie są odpadami komunalnymi, w związku z czym nie mogą trafić do gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Gmina i jej mieszkańcy nie mogą ponosić za przedsiębiorcę kosztów zagospodarowania odpadów wytworzonych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą np. odpadów powstałych w procesie produkcji lub w związku z prowadzonym handlem.

Natomiast w przypadku odpadów niezawierających odpadów niebezpiecznych, wytwarzanych w wyniku działalności gospodarczej lub działalności o innym charakterze poza gospodarstwami domowymi, zaliczenie ich do kategorii odpadów komunalnych odbywa się z uwzględnieniem łącznie dwóch kryteriów – podobieństwa składu i podobieństwa charakteru odpadów do odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Niewątpliwie kryteria te spełniają odpady powstające w związku z bytowaniem (w tym konsumpcją pracowników), podobnie traktuje się odpady biurowe jak np. makulaturę biurową. W przypadku odpadów opakowaniowych niebędących opakowaniami niebezpiecznymi niezwykle istotna jest analiza w konkretnym przypadku, czy ze względu na ilość czy rodzaj zawartych w nich produktów powyższe kryteria, a zwłaszcza podobieństwo charakteru zostało spełnione. Tak np. w przypadku działalności handlowej, w przypadku której powstają znaczne ilości odpadów opakowaniowych, trudno uznać je za mające charakter odpadów powstających w gospodarstwach domowych (chociaż ich skład jest niewątpliwie podobny lub taki sam). Tak samo w przypadku opakowań po testach do wykonywania badań próbek gruntów czy wód, w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorcę – również takie opakowania nie są odpadami komunalnymi.

Mieszkańcom przypominamy o właściwej segregacji odpadów komunalnym i sposobami pozbywania się odpadów problemowych, w tym wielkogabarytowych, których nie brakuje w każdym zakątku naszego miasta.

Szczegóły znajdziecie Państwo pod adresem:

http://www.rewolucjasmieciowa.walbrzych.eu

Twoja reakcja na artykuł?

4
21%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
6
32%
Złości
7
37%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group