Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 6574
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Sudety – dlaczego warto wybrać się w ten łańcuch górski?

Środa, 6 lipca 2022, 6:32
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Sudety – dlaczego warto wybrać się w ten łańcuch górski?
Fot. użyczone
Przyjeżdżając w Sudety można zrelaksować się obserwując piękne i wysokie góry. Zimą turyści korzystają z licznych stacji i widowiskowych stoków narciarskich, latem kuszą długie wędrówki szlakami górskimi. Sudety znajdują się w południowo zachodniej Polsce i ciągną się aż do północy Czech. Dlaczego warto tu przyjechać?

Co trzeba zobaczyć będąc w Sudetach?

Najwyższym szczytem tych gór jest Śnieżka, jest to najwyższy punkt w Karkonoszach i wznosi się na wysokość 1602 metrów n.p.m. Nazwa tej monumentalnej góry wznoszącej się nad pozostałymi pochodzi od słowa „śnieżna”, ponieważ na jej szczycie śnieg utrzymuje się wyjątkowo długo, zazwyczaj nawet do maja. Do szczytu można dojść „Drogą przyjaźni Polsko-Czeskiej”, jest to trzydziestokilometrowy szlak turystyczny, który prowadzi na przemian po polskiej i czeskiej stronie granicy. Według zapisków turyści odwiedzają Śnieżkę już od ponad 500 lat. Śnieżka posiada najdłuższą jaskinię w Sudetach nazywaną Jaskinia Niedżwiedzią tworzącą 3 kilometry niezwykłych sal i korytarzy. Podczas tej długiej wycieczki można wkroczyć w świat stalaktytów i stalagmitów, lecz najciekawszym momentem zwiedzania jest Sala Pałacowa oraz Korytarz Stalaktytowy z jeziorem i mostkiem. Nazwa jaskini pochodzi od kości niedźwiedzia jaskiniowego, które znaleziono w środku. Jest to ciekawa atrakcja, dlatego latem trzeba rezerwować bilety z wyprzedzeniem.

Ciekawe pasma górskie w Sudetach

Oprócz Śnieżki w Sudetach warto także odwiedzić Góry Wałbrzyskie, których pasmo ma 35 km, więcej o ich wspaniałych szlakach można przeczytać tu: https://goryaktywnie.pl/gory-walbrzyskie, jest to jedno z ciekawszych miejsc w polskich górach. Najwyższym szczytem w tym pasmie gór jest Czarna Góra 853 m n.p.m. i jest na niej punkt widokowy. Jednak Góry wałbrzyskie to także inne atrakcje turystyczne takie jak otwarty do zwiedzania Zamek Książąt, którego historia sięga aż XIII wieku, Uzdrowisko Szczawno-Zdrój, gdzie znajduje się m.in. Pijalnia Wód Mineralnych oraz wieża widokowa wzgórza Giedymina.

Złoty Stok, czyli kopalnia złota w Sudetach

Ogromną atrakcją turystyczną w Sudetach jest Złoty Stok, jest to mała miejscowość leżąca u stóp Gór Złotych, w której znajduje się najstarsza kopalnia złota w Polsce. Turyści mogą korzystać z podziemnej trasy turystycznej, w której można zobaczyć „Chodnik Śmierci” oraz jedyną atrakcję w Polsce w postaci podziemnego wodospadu. Na powierzchnię wyjeżdża się jedynym w swoim rodzaju pomarańczowym tramwajem. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się jak przesiewa się piasek i wytapia sztabki złota.

„Sudeckie tatry”

Szlaki w wałbrzyskich górach są wyjątkowo długie i wymagające. Turystów kochających wędrówki górskie przyciągają strome zbocza i głębokie doliny. Wiele ciekawych i pięknych tras spacerowych powoduje, że nazywane są sudeckimi Tatrami, dlatego wybierając się w góry trzeba się dobrze przygotować i zabrać przede wszystkim dobre buty i dodające energii przekąski. Wielo kilometrowe ścieżki są uwielbiane przez bardziej lub mniej doświadczonych miłośników gór. Sudety mają wiele ciekawych szczytów i tras do wędrówek, tutaj: https://goryaktywnie.pl/sudety można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat atrakcji w Sudetach. Na przykład jakie parki krajobrazowe warto odwiedzić oraz jak się przygotować do wyjazdu z góry.

Sporty zimowe w Sudetach

Najpopularniejsza bazą wypadową w Sudetach jest Zieleniec, jest to raj dla miłośników sportów zimowych takich jak narty czy snowboard, ponieważ jest tu aż 30 wyciągów i ponad 20 kilometrów tras zjazdowych. Panuje tu ciekawy mikroklimat dzięki czemu zimowe sporty można uprawiać nawet przez 150 dni w roku, śnieg utrzymuje się tu szczególnie długo. Nartostrady są tu o różnym stopniu trudności, dlatego mogą z nich korzystać amatorzy oraz zawodowcy.

Jakie miasta warto odwiedzić w Sudetach?

Kudowa Zdrój to miasto uzdrowisk

Jadąc w Sudety warto zatrzymać się w miasteczku uzdrowiskowym, które leży na pograniczu Pogórza Orlickiego i Gór Stołowych. Można tu obserwować malownicze krajobrazy oraz skorzystać z właściwości leczniczych. Oprócz pięknych widoków jest tu także coś dla duszy, ponieważ można zwiedzić wiele ciekawych muzeów oraz obiektów kulturalnych i sportowych. Turyści uwielbiają to miasto właściwie o każdej porze roku. Kudowa-Zdrój jednak swoją sławę utrzymuje dzięki temu, że jest to typowe uzdrowisko o charakterze sanatoryjnym. Jest tu Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych, a także Kaplica Czaszek.

Jelenia Góra to największe miasto w Sudetach Zachodnich

Z miasta jest najlepszy widok na monumentalne Karkonosze. Jelenia góra to głównie kawiarnie, galerie i sklepy przygotowane na turystów. Jednak wszystkie knajpy można odwiedzać na tle urokliwych i barwnych kamienic. Warto także odwiedzić zabytki takie jak kościół Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Pałac Paulinum.

Twoja reakcja na artykuł?

10
29%
Cieszy
5
15%
Hahaha
2
6%
Nudzi
1
3%
Smuci
2
6%
Złości
14
41%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group