Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2390
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Czytali "Lalkę"

Wiadomości: Świebodzice
Piątek, 11 września 2015, 6:20
Aktualizacja: Piątek, 18 września 2015, 12:19
Autor: opr.red.
Fot. www.swiebodzice.pl
W bibliotekach, parkach, na zamkach, dworcach kolejowych i w muzeach, w przeszło dwóch tysiącach różnych lokalizacji na całym świecie, w sobotę 5 września odbyła się ogólnopolska akcja "Narodowego Czytania", objęta honorowym patronatem przez Parę Prezydencką. Czytali także świebodziczanie – w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Po "Panu Tadeuszu", dziełach hrabiego Aleksandra Fredry oraz sienkiewiczowskiej "Trylogii", w tym roku przyszedł czas na ogólnonarodowe czytanie sztandarowego dzieła Bolesława Prusa pt. "Lalka", będącego analitycznym spojrzeniem na polskie społeczeństwo schyłku XIX wieku.

W Świebodzicach czytano fragmenty "Lalki" poświęcone Stanisławowi Wokulskiemu. Wybór właśnie tych fragmentów był hołdem złożonym zmarłemu w sierpniu tego roku Jerzemu Kamasowi, aktorowi, który w telwizyjnej adaptacji powieści wcielił się właśnie w postać Wokulskiego.

Losy warszawskiego kupca z kart powieści odczytywali Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, dyrektor MBP Małgorzata Grudzińska, radna miejska Teresa Małecka, a także zebrani słuchacze, w tym uczestnicząca w narodowym czytaniu młodzież w pięknych strojach z epoki.

Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy wyboru dzieła, które będzie czytane podczas przyszłorocznej edycji akcji, dokonają sami czytelnicy. Tytuł książki podany zostanie w lutym 2016 r.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group