Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 2980
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Święto Flagi po raz siódmy

Poniedziałek, 3 maja 2010, 10:06
Aktualizacja: 14:01
Autor: Sven
Wałbrzych: Święto Flagi po raz siódmy
Święto Flagi jest coraz popularniejszym świętem
Fot. Krzysztof Żarkowski
Od 2004 roku obchodzimy Święto Flagi. Powoli staje się ono naszą tradycją.

Same barwy narodowe mają tradycję dużo dłuższą. Uważa się, że po raz pierwszy barwy: biała i czerwona zostały uznane za narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Natomiast po raz pierwszy postanowiono ująć flagę narodową w przepisy w 1831 roku, w czasie Powstania Listopadowego. W roku 1919, już w wolnej Polsce, określono szczegóły polskiej flagi państwowej w ustawie. Jednak w 1927 roku zmieniono odcień czerwieni z karmazynu na cynober. Ostatnia regulacja w tej sprawie pochodzi z 1980 roku.

Na szczęście obchody Święta Flagi Narodowej mają lżejszy wymiar i nie są zbytnio obciążane naszą martyrologiczną przeszłością. Dowodem na to jest wałbrzyski festyn, który odbył się w ogrodzie Pałacu Albertich czyli wałbrzyskiego Muzeum.

W godzinach od 14.00 do 19.00 były konkursy dla dzieci: piosenki patriotycznej oraz na najciekawszy strój w barwach narodowych. Wystąpiła grupa wokalna Aperto, która działa w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury. Grupa Działań Twórczych przy PSP nr 15 wystawiła spektakl zatytułowany „Warto się czasem zasłuchać w bieg historii”. Himalaista Piotr Snopczyński zaprezentował film pt. „Polska flaga na szczytach świata”. Można było bez kupowania biletów zwiedzić muzeum.

Biblioteka pod Atlantami zorganizowała kiermasz taniej książki, Civitas Christiana – kiermasz książek i malarstwa, a uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oferowali swoje wyroby. Miłośnicy i znawcy minerałów mogli pooglądać i kupić przeróżne kamienie. Natomiast zgłodniałym serwowano potrawy z grilla.

Wszystko zorganizował Urząd Miasta reprezentowany przez Prezydenta Piotra Sosińskiego.
Na zakończenie dnia w kościele pod wezwaniem Aniołów Stróżów zaprezentowany został spektakl słowno – muzyczny „Matka”, do którego słowa napisał Karol Wojtyła.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group