Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 4500
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Szaniawski w podróży

Wtorek, 12 października 2021, 6:30
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Szaniawski w podróży
Fot. Tobiasz Papuczys
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu od września wystawia swoje spektakle w niestandardowych miejscach.

Teatralne podróże po wielu nowych lokacjach miasta i regionu rozpoczął pokaz spektaklu „MENSCH” w koncepcji Briana Michaelsa i Katarzyny Gorczycy w przestrzeni zabytkowego Kościoła Ewangelickiego w Wałbrzychu. Pierwotnie tytuł grany był w legendarnym Domu Handlowym PDT, gdzie widzowie mieli szansę odkryć zapomnianą historię powstania jednego z najważniejszych sklepów modowych w mieście. Przestrzenie Kościoła wniosły do spektaklu, którego głównym tematem są żydowskie korzenie, zupełnie nową jakość – i raz jeszcze udowodniły, jak różnorodnym kulturowo miejscem od zawsze był Wałbrzych.

Dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ Teatr zaprezentował swój najnowszy muzyczny hit „ANCORA TU” Tomasza Jękota i Macieja Podstawnego w Kino-Teatrze Zdrowie w Sokołowsku. Kino-Teatr, który zazwyczaj gości pokazy filmowe i muzyczne w ramach festiwali Hommage à Kieślowski oraz Sanatorium Dźwięku, stał się idealnym tłem dla spektaklu o Eurowizji. „ANCORA TU” przenosi widzów w niedaleką przyszłość, kiedy w 2026 roku Polska wreszcie ma szansę zorganizować najsławniejszy konkurs piosenki u siebie, a do tego w Wałbrzychu. Czarne wizje przyszłości łączą się na scenie z wielkimi przebojami, a gwiazdy wielkiego formatu opowiadają o świecie pełnym otwartości i różnorodności, czyli takim, w którym chciałyby żyć. Prezentacje spektaklu w Sokołowsku można streścić hasłem „Eurowizja w Twoim powiecie” – i jest ono najlepszym dowodem na to, że wszystkie marzenia dają się spełnić.

Pierwsza premiera sezonu 2021-22 „Nieszczęśliwy kraj – który potrzebuje bohaterów” również odbyła się poza siedzibą Teatru. Spektakl „TERAZ KAŻDY Z WAS JEST RZECZPOSPOLITĄ / z trzema wykrzyknikami” zabrał widzów w przestrzenie zabytkowego Dworca Wałbrzych Szczawienko, a tematycznie do czasów drugiego rozbioru Polski, czyli trudnego roku 1793. Premiera tekstu pilgrima/majewskiego w reżyserii Macieja Podstawnego w nowej obsadzie i w nowym miejscu wpisała się w idiom sezonu, zadając pytanie o bohaterstwo w czasach rozpadu i kryzysu. Trupa teatralna Wiktora Ryksa – bohater zbiorowy przedstawienia – zaprasza widzów do wspólnej podróży na Dworzec Szczawienko również w listopadzie (12, 13 i 14.11.).

Po występach w Sokołowsku i na Dworcu Szczawienko Teatr wyrusza w trasę festiwalową oraz z programem TEATR POLSKA.
W weekend 16-17 października zespół Szaniawskiego zagości na XVIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu z dwoma tytułami: „ANCORA TU” oraz „NIECH PRAWO BĘDZIE Z WAMI – albo co warto wiedzieć o konstytucji na wypadek rządów złodziei, furiatów i fundamentalistów”. Spektakl „NIECH PRAWO…” wg tekstu Jana Czaplińskiego i w reżyserii Anety Groszyńskiej to opowieść o najważniejszych polskich konstytucjach oraz tym, co musimy zrobić jako społeczeństwo, aby je chronić.

Z kolei 16 października Teatr zaprezentuje swoje „pandemiczne” dzieło – spektakl „PACJENT 0” w reż. Wojtka Ziemilskiego na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. „PACJENT 0” opowiada o przymusie izolacji, o potrzebie drugiego człowieka, a także o zjawisku hejtu w Internecie. Powstał w hybrydowej formule zanim stało się to modne – można oglądać stacjonarnie w Łodzi lub w streamingu.

Dalekie wyjazdy na tym się nie kończą, gdyż między 26 a 31 października Teatr zaprezentuje spektakl „PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ” pilgrima/majewskiego w reż. Krzysztofa Popiołka w aż sześciu miejscowościach: w Jaworzynie Śląskiej (dolnośląskie), Żarach (lubuskie), Nowej Soli (lubuskie), Krapkowicach (opolskie) i Tarnowskich Górach (śląskie). Spektakl podejmuje bardzo istotny temat dla wielu mieszkańców Polski – temat zmian przemysłowych, upadków wielkich zakładów pracy, okresu transformacji – w opowieści utrzymuje równowagę pomiędzy powagą a humorem. Pokazy trafią do publiczności o zróżnicowanych kompetencjach kulturowych i różnym statusie ekonomicznym, do miejsc o utrudnionym dostępie do kultury. Objazd spektaklu "PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ" będzie okazją do refleksji i rozmowy na temat wciąż odczuwalnych skutków transformacji, zwłaszcza w odniesieniu do miejsca kobiet w tym procesie.

Wyjazdy Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu poza siedzibę dają niezwykłą szansę na ponowne nawiązanie więzi rozerwanych przez pandemię. Zespół Teatru bacznie zwraca uwagę na wielką potrzebę powrotu do indywidualnej rozmowy, bardziej intymnego i niezapośredniczonego kontaktu, spotkania twarzą w twarz. Dlatego niezmiennie zapraszamy widzów z całej Polski do bezpiecznego Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, a także do wszystkich miejscowości, w których w najbliższym czasie się pojawimy.

Twoja reakcja na artykuł?

4
36%
Cieszy
6
55%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
9%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group