Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 3276
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Szczawno wg Gerharta Hauptmanna

Środa, 17 kwietnia 2013, 9:00
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Szczawno wg Gerharta Hauptmanna
Fot. Robert Bajek
Szczawno wg Gerharta Hauptmanna” – taki był tytuł wczorajszego wykładu Iwony Czech, zorganizowanego przez Pracownię Regionalną w Galerii pod Atlantami. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna.

Gerhart Hauptmann – dramatrug, laureat literackiej Nagrody Nobla, urodził się 15 listopada 1862 roku w Ober Sazlbrunn (inne nazwy to Bad Salzbrunn i Salzbrunn) – obecnie Szczawno-Zdrój, gdzie spędził całą młodość. Jego ojciec był tam zarządcą hotelu „Pod Pruską Koroną” – obecnie Sanatorium „Korona Piastowska”. W swojej twórczości niejednokrotnie wracał do miejsc i okolic znanych z dzieciństwa, umiejscawiając w nich akcje swoich dramatów. Napisał również swego rodzaju autobiografię – „Przygoda mojej młodości" - będącą w rzeczywistości przewodnikiem po Szczawnie-Zdroju.

Jest to niezwykle cenna książka, ponieważ Gerhart Hauptmann opisał w niej budynki, które widział na własne oczy a których już dzisiaj nie ma” – tak o tej książce mówiła Iwona Czech.

Podczas wykładu słuchacze mogli poznać w skrócie historię Szczawna-Zdroju, sięgającą roku 1221. Głównym tematem był jednak rozwój miasta i jego zabudowa za czasów Gerharta Hauptmanna. Iwona Czech wymieniła i opisała szereg budowli, o których pisał Hauptmann, a dzięki prezentacji multimedialnej i starym zdjęciom i obrazom pokazała zebranym jak owe budynki wyglądały za czasów Hauptmanna a jak wyglądają dzisiaj. Część z nich już nie istnieje, część jest przebudowana, ale jest też część, która pozostała w praktycznie niezmienionym stanie.

-Część z tych budynków pełni dzisiaj zupełnie inne funkcje niż za czasów Hauptmanna, ale są i takie, których funkcja pozostała niezmieniona – powiedziała Iwona Czech.

Iwona Czech opowiadała też o losach rodziny Hauptmanna, która z konieczności opuściła Szczawno-Zdrój a także o okolicznych miejscowościach, z którymi Hauptmann był związany. Podała też wiele ciekawych i mało znanych szczegółów dotyczących Szczawna-Zdroju, jego architektury i zabudowy. Nie zabrakło również informacji na temat źródeł wody leczniczej, z której Szczawno-Zdrój słynie.

Iwona Czech jest nauczycielką w Zespole Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Szczawnie-Zdroju, autorką książki: "Gerhart Johann Robert Hauptmann" i współautorką – razem z Janiną Malinowską i Bogumiłą Miciuk książki: „Szczawno-Zdrój wczoraj i dziś”, laureatką nagrody „Pozytywista Roku” w dziedzinie oświaty, współorganizatorką Konferencji Hauptmannowskiej, która odbyła się w Szczawnie-Zdroju w 2012 roku jako obchody jubileuszu 150 rocznicy urodzin Hauptmanna i 100 rocznicy przyznania mu Nagrody Nobla.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group