Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4974
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Szef PO z wizytą w Wałbrzychu

Czwartek, 9 maja 2019, 15:22
Aktualizacja: Sobota, 11 maja 2019, 9:00
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Szef PO z wizytą w Wałbrzychu
Fot. Robert Bajek
Do Wałbrzycha przyjechał Grzegorz Schetyna – przewodniczący Platformy Obywatelskiej i jednocześnie jeden z liderów Koalicji Europejskiej, w towarzystwie Janiny Ochojskiej i Senatora RP Jarosława Dudy.

Celem wizyty polityków w naszym mieście były konsultacje w sprawie proponowanego przez Koalicję Europejską programu Europejskiej Ochrony Zdrowia i spotkanie z przedstawicielkami wałbrzyskiego Stowarzyszenia "Amazonki", które odbyło się w sali konferencyjnej Aqua Zdroju. Politycy podkreślali jak ważna jest walka z nowotworami i konieczność zwiększenia liczby służących do tego ośrodków. To wymaga oczywiście ogromnych nakładów finansowych, ale jest szansa na pozyskanie na ten cel środków z Unii Europejskiej.

- W perspektywie nowego europejskiego budżetu pojawia się wielka szansa - pieniądze które są w budżecie europejskim muszą trafić do naszego kraju, żeby skutecznie walczyć z nowotworami. Konieczne są inwestycje w profilaktykę, w sprzęt medyczny ale też w ludzi: lekarzy, pielęgniarki, personel medyczny. To jest problem, który trzeba rozwiązać. Nie wystarczy znać procedury, mieć sprzęt. Ważni są ludzie, którzy będą leczyć. I ważna jest diagnostyka. Szybko postawiona diagnoza daje szanse na skuteczne wyleczenie, zwalczenie tej choroby. Powołamy 16 nowych centrów walki z rakiem. W każdym województwie, w nowym miejscu, żeby dostępność była jak największa. Nie może być tak, że szpitale onkologiczne są tylko w jednym miejscu w województwie, w mieście stołecznym. Nie może być tak, że mieszkaniec Bogatyni czy Bystrzycy Kłodzkiej ponieważ ma dalej do Wrocławia, ma mniejsze szanse na wykrycie tej choroby i w konsekwencji na wyleczenie. To jest wielki projekt, który podejmujemy. Będziemy o to walczyć. Służba zdrowia, ochrona zdrowia wymaga wielkich pieniędzy i wielkich inwestycji. Ale kwestie onkologii są na pierwszym miejscu - powiedział Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO.

Warto przypomnieć, że program Europejskiej Ochrony Zdrowia zakłada również, że termin oczekiwania na wizytę u specjalisty nie może być dłuższy niż 21 dni, że czas oczekiwania na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie może przekroczyć 60 minut, a po godzinie każdy kto zgłosił się na SOR powinien mieć wykonane badania i powinna być postawiona diagnoza. Zakłada też między innymi bezpłatny pakiet badań dla osób powyżej 50 roku życia, szeroki dostęp do badań prenatalnych, pakiet dla osób niepełnosprawnych i bezpłatne szczepionki dla dzieci.

- W strukturach Unii Europejskiej, w Komisji Europejskiej musi nastąpić poważna zmiana priorytetów. Leczenie onkologiczne jest niewiarygodnie kosztowne. To jest znacznie więcej niż obecnie jest na to przeznaczane. Ten pomysł, ta idea aby dokonać zmiany, większego przeznaczenia środków z Unii Europejskiej na leczenie onkologiczne jest moim zdaniem jedynym możliwym sposobem żebyśmy pozyskali znacząco więcej środków. I to jest zasadniczy powód tego, że nie dokonujemy skoku jakościowego w opiece onkologicznej. Pomysł aby pieniądze z budżetu Unii Europejskiej trafiły do Polski jest znakomity. To nie jest tak, że budżet Komisji Europejskiej jest stały i nie ma tam nikogo, kto by słuchał argumentów. Te pieniądze muszą być większe i muszą trafić do nas spoza naszego budżetu, bo są poza możliwościami naszego państwa - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Twoja reakcja na artykuł?

16
19%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
3%
Nudzi
2
2%
Smuci
17
20%
Złości
48
56%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (45)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group