Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 6562
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Szełemej krytykuje UMWD

Środa, 1 marca 2023, 10:22
Aktualizacja: 10:27
Autor: PAW
Wałbrzych: Szełemej krytykuje UMWD
Fot. red
Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta, prezydent Roman Szełemej w ostrych słowach wypowiadał się o podziale środków unijnych w nowej perspektywie finansowej dla naszego regionu.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego uważa, że warunki, jakie udało się wywalczyć dla Dolnego Śląska w nowej perspektywie finansowej na kolejne lata, są dla naszego regionu bardzo korzystne. Zupełnie innego zdania jest prezydent Roman Szełemej, czemu dał wyraz podczas wczorajszej sesji.

- ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej przez lata działa modelowo i jest doskonałym przykładem dla innych, jak powinny działać takie instytucje - mówi Szełemej. - Otrzymaliśmy środki z UMWD, które są dla nas niewystarczające i jesteśmy z podziału tych środków bardzo niezadowoleni. Zostaliśmy źle potraktowani. UMWD skoncentrował ogromne środki i sam będzie decydował komu dać i ile dać poszczególnym samorządom. W Aglomeracji Wałbrzyskiej to samorządy same decydowały co trzeba zrobić w pierwszej kolejności i na co wydawać te pieniądze. Wskazujemy nasze postulaty, by te środki mądrze absorbować. Nieudolne działania i negocjacje UMWD doprowadziły do tego, że subregion wałbrzyski ma wkład własny w projektach na wyższym poziomie niż gminy bogate - ten poziom to 30 procent wkładu własnego.

Dla przykładu prezydent podał miasta z województwa śląskiego, które w nowej perspektywie będą musiały mieć 15 procent wkładu własnego, a nasze samorządy aż 30 procent, mimo tego, że te gminy na Górnym Śląsku są znacznie bogatsze od tych z subregionu wałbrzyskiego. Nasze samorządy podejmują działania, by rząd tę różnicę zniwelował. Rozmowy nie są łatwe i będą kontynuowane.

- Nie mamy życzliwości w UMWD. O wszystko musimy walczyć i zabiegać, mimo, że w UMWD są przedstawiciele naszego regionu, ale nie idzie to wszystko tak jak tego byśmy chcieli - kończy prezydent.

Twoja reakcja na artykuł?

11
11%
Cieszy
34
35%
Hahaha
5
5%
Nudzi
8
8%
Smuci
24
25%
Złości
14
15%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (82)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group