Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 4852
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Sześć milionów dla szpitala

Czwartek, 3 lutego 2022, 10:08
Aktualizacja: 10:10
Autor: red
Wałbrzych: Sześć milionów dla szpitala
Fot. red
Rozwój onkologii w szpitalu w Wałbrzychu – powstanie Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Szpital otrzyma na ten cel ponad 6 milionów zł. Pacjenci będą mieć dostęp do innowacyjnych terapii.

Agencja Badań Medycznych ogłosiła wyniki konkursu pn. Tworzenie i rozwój Onkologicznych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych 2021. Polska Sieć Badań Klinicznych rozszerza się o nowe centra prowadzące badania kliniczne. Agencja przeznaczyła na ten cel 47 mln zł.

Wśród 7 rekomendowanych do dofinansowania podmiotów znalazły się dwa dolnośląskie szpitale: Specjalistyczny Szpital im. Dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu oraz Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Szpital w Wałbrzychu otrzyma ponad 6,1 mln zł, natomiast DCOPiH ponad 5,4 mln zł. Szpitale te dołączy do już istniejących 16 ośrodków, wyłonionych przez Agencję Badań Medycznych w poprzednich konkursach i działających w ramach Polskiej Sieci Badań Klinicznych. Konkurs opierał się na założeniach Narodowej Strategii Onkologicznej.

- Dwa szpitale marszałkowskie znalazły się wśród siedmiu pomiotów z całej Polski, które otrzymają grant z Agencji Badań Medycznych. To duże wyróżnienie i niewątpliwy sukces kadry medycznej. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu na Dolnym Śląsku powstaną onkologiczne centra zapewniające kompleksowe wsparcie realizacji badań klinicznych. Takie działania umożliwią pacjentom dostęp do nowoczesnych i innowacyjnych terapii – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Inicjatywa stworzenia Centrów Wsparcia Badań Klinicznych ma na celu uatrakcyjnienie rynku badań klinicznych w Polsce, co przyczyni się do zwiększenia dostępu pacjentów do nowoczesnych, innowacyjnych terapii, częstszego wyboru przez sponsorów ośrodków badawczych w naszym kraju, a także wzrostu liczby realizowanych badań. Nowopowstałe Centra pozwolą na lepszą koordynację badań klinicznych w Polsce - poinformowała Agencja Badań Medycznych.

Stworzenie wyspecjalizowanego Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Wałbrzychu zapewni kompleksowe wsparcie w zakresie planowania, koordynacji, zarządzania i rozliczania badań klinicznych. Pozwoli badaczom z Wałbrzycha i innych lokalnych ośrodków w Polsce na równy udział w rynku badań klinicznych, tworzeniu nauki i rozwiązań onkologicznych o najwyższym poziomie jakości i innowacyjności.

- Jako pomysłodawca projektu utworzenia Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Specjalistycznym Szpitalu im dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu mam świadomość, że uzyskanie takiego grantu jest z jednej strony olbrzymim wyróżnieniem,  wyzwaniem, ale jednocześnie szansą na stworzenie w naszym szpitalu unikatowej jednostki zwiększającej możliwość nowoczesnego leczenia pacjentów hematoonkologicznych i onkologicznych – mówi prof. dr hab. n. med. Aleksandra Butrym, lekarz kierujący Oddziałem Hematologicznym w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Powstanie OnkoCWBK w Wałbrzychu będzie wpływać na poprawę zdrowia mieszkańców poprzez realizację polskich i międzynarodowych badań komercyjnych i niekomercyjnych obejmujących następujące obszary terapeutyczne: onkologia (chirurgia, chemioterapia, radioterapia, genoterapia, terapie adaptywne); leczenie chorób współistniejących u chorych onkologicznych (w tym schorzeń z obszaru kardiologii, chorób metabolicznych i neurologii); anestezjologia w chorobach onkologicznych.

Kadra medyczna z wałbrzyskiego szpitala prowadzić będzie badania z wykorzystaniem analizy dużych zbiorów danych pacjentów onkologicznych, celem opracowywania leków w toku leczenia adaptywnego oraz z użyciem nowych form diagnostyki nowotworów. Prowadzone będą prace nad nowymi procesami terapeutycznymi, diagnostycznymi, interwencyjnymi oraz badania nad wyrobami medycznymi i produktami leczniczymi.

- Dzięki uzyskanemu finansowaniu szpital będzie miał możliwość utworzenia odrębnej struktury dedykowanej naszym chorym, która przyczyni się do znacznego zwiększenia liczby badań z zakresu szeroko pojętej hematoonkologii i onkologii. Na powierzchni ponad 480 m2 powstanie jednostka ze wsparciem naukowym, administracyjnym, ale co najważniejsze z zapleczem medycznym do stosowania nowoczesnych terapii. Należy też podkreślić, że wkraczamy tu dodatkowo z aspektem rozwoju naukowego, dotychczas najczęściej zarezerwowanego dla dużych ośrodków. Planowanie badań klinicznych i uzyskiwanie finansowania  również dla badań niekomercyjnych, daje możliwość  samodzielnej realizacji projektów badawczych, także młodym lekarzom, co bez wątpienia zwiększa atrakcyjność szpitala w kontekście rozwoju nowej kadry medycznej – dodaje prof. dr hab. n. med. Aleksandra Butrym.

Projekt przyczyni się również do poprawy dostępu do edukacji w zakresie czynników ryzyka nowotworów złośliwych oraz czynników obniżających ryzyko zachorowania. Działania edukacyjno-informacyjne będą ukierunkowane na wzmożenie czujności onkologicznej kadry medycznej, zwiększenie wiedzy zarówno o mechanizmach nowotworowych, jak i o innowacyjnych formach ich diagnozowania i leczenia. Działania będą dotyczyć również ograniczenia kosztów leczenia (w toku nowych terapii) oraz zwiększenia liczby osób wracających do aktywności zawodowej po chorobie nowotworowej. Realizowane na wysokim poziomie badania, które przełożą się na bezpieczeństwo pacjenta, umożliwią mu powrót do życia społecznego i wpłyną na jakość jego życia po chorobie onkologicznej.

Twoja reakcja na artykuł?

28
90%
Cieszy
1
3%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
6%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group