Wtorek, 9 marca
Imieniny: Franciszki, Katarzyny
Czytających: 2100
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Szkolenia z Akademią Bezpiecznej Jazdy

Piątek, 4 lutego 2011, 14:12
Aktualizacja: 14:13
Autor: PAW
Wałbrzych: Szkolenia z Akademią Bezpiecznej Jazdy
Akademia Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego przeprowadziła kolejne szkolenia dla kierowców
Fot. PAW
Styczeń to tradycyjnie już początek nowego sezonu szkoleń w Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego i konkursu o tytuł „Bezpiecznego Kierowcy”.

Także w tym roku odbędą się zajęcia dla kierowców, którzy pragną udoskonalić swoje umiejętności prowadzenia samochodu, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej i zachowania się po kolizji lub wypadku drogowym. Na najlepszych czeka puchar Prezydenta Miasta Wałbrzycha, liczne i atrakcyjne nagrody oraz zaszczyt noszenia miana bezpiecznego kierowcy.

W tym roku pierwsze zajęcia odbywały się w dniach od 28 do 30 stycznia. Piątek poświęcony był na zajęcia teoretyczne, obejmujące zagadnienia związane z zasadami kierowania pojazdami, ich zachowania się na drodze, w tym w czasie pokonywania zakrętów i podczas poślizgu. Organizatorzy starają się, aby wiedza przekazywana był w sposób coraz bardziej atrakcyjny. Stąd też nowe, ciekawsze broszury i skrypty, stąd przekaz przy użyciu sprzętu audiowizualnego. Zajęcia z pierwszej pomocy, prowadzone przez ratownika medycznego i doświadczonego GOPR-owca, tylko w części są teoretyczne, część bowiem zajęć obejmuje szkolenie z wykorzystaniem fantomu i innych pomocy „naukowych”. Nie zapomniano również o przekazaniu zasad ekojazdy, czyli wiedzy o tym, co jest specjalnością Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego i wyróżnikiem spośród innych szkół doskonalenia techniki jazdy.

Natomiast sobota i niedziela to dni przeznaczone na zajęcia praktyczne, w czasie których kursanci mieli odpowiedzieć sobie m.in. na pytania:
- Czy nasze auto jest przygotowane do jazdy po śliskich nawierzchniach?
- Czy będziemy wiedzieli co zrobić, jeżeli wpadniemy w poślizg na prostej, a co jeżeli na zakręcie lub przy hamowaniu?
- Czy prawidłowo zareagujemy na nagłą zmianę rodzaju nawierzchni?
- Czy wiemy, jak zjechać lub podjechać pod śliską górę?
- Czy wiemy, jak bezpiecznie wyjechać z koleiny?
- Czy nagłe ominięcie przeszkody musi oznaczać poślizg?

Udzieleniu odpowiedzi na te zdawałoby się proste pytania, miały pomóc, jak zwykle, zajęcia na trolejach, przejazd slalomów wraz z wjazdem do garażu, i próba stewarda. Ze względu na sprzyjające warunki, w szczególności zalegający śnieg, możliwe były do przeprowadzenia zajęcia na torze śnieżno-lodowym. Zajęcia te stanowiły naturalną kontynuację ćwiczeń na trolejach i umożliwiały poznanie zachowania się w poślizgu auta wyposażonego w cztery koła.

Piękna pogoda i umiarkowany mróz sprawiły, że weekend spędzony na parkingach TMMP uczestnicy szkolenia, ale także i instruktorzy, zaliczyć mogą do bardzo udanych.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group