Czwartek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 3504
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Szpital w elitarnym gronie

Czwartek, 18 maja 2023, 14:36
Autor: red
Wałbrzych: Szpital w elitarnym gronie
Fot. red
Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu znalazł się w elitarnym gronie laureatów konkursu na niekomercyjne badania kliniczne lub eksperymenty badawcze – badania head to head organizowanym przez Agencję Badań Medycznych.

Głównym celem projektów konkursowych było dostarczenie danych naukowych na temat najskuteczniejszych leków i procedur medycznych dostępnych dla pacjentów, a także opracowanie nowych standardów leczenia, diagnostyki, rehabilitacji lub profilaktyki w ramach prowadzonych niekomercyjnych badan klinicznych. W konkursie udział wzięło łącznie 49 ośrodków naukowo-badawczych, uczelni medycznych i szpitali. Projekt złożony w konkursie został opracowany pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Aleksandry Butrym przez Zespół roboczy w składzie Mateusz Cichoń i Joanna Leszczak w ramach działalności tworzonego w szpitalu Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

Badanie zatytułowane AVO-CLL: Wieloośrodkowe, randomizowane, otwarte badanie fazy 3, porównujące skuteczność i bezpieczeństwo akalabrutinibu w skojarzeniu z obinutuzumabem w porównaniu do wenetoklaksu w skojarzeniu z obinutuzumabem w leczeniu I linii nowo rozpoznanej przewlekłej białaczki limfocytowe uzyskało finansowanie w kwocie 29 105 650,20 zł.

- Jest to innowacyjny projekt mający na celu wypracowanie nowych standardów skutecznego i bezpiecznego leczenia chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową z zastosowaniem nowoczesnych technologii ukierunkowanych molekularnie. Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się uzyskać to dofinansowanie, bo to niebagatelna kwota ponad 29 mln zł. Tym bardziej że nie jesteśmy dużym ośrodkiem – tłumaczy prof. Aleksandra Butrym.
- Możliwość prowadzenia tego badania stanowi olbrzymią szansę i wyróżnienie dla szpitala, a także pokazuje, że jesteśmy w grupie prężnie rozwijających się ośrodków badawczych na mapie Polski. Pomimo tego, że Szpital w Wałbrzychu nie jest szpitalem akademickim to współpracuje z Polską Siecią Badań Klinicznych i odnosi sukcesy, którymi mogą pochwalić się tylko ośrodki na wysokim poziomie. Chcemy w dalszym ciągu rozwijać wałbrzyski szpital. Serdecznie gratuluję Pani prof. Aleksandrze Butrym oraz całemu zespołowi tego osiągnięcia – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Szpital cały czas stawia na rozwój hematologii i obecnie leczy wszystkie schorzenia hematologiczne biorąc udział w wielu różnorodnych programach lekowych. Leczeni są chorzy nie tylko z Wałbrzycha i okolic, ale z terenu całego kraju. Projekty tego typu to ogromna szansa nie tylko dla szpitala, ale również dla lekarzy i innego personelu medycznego zainteresowanego zdobyciem zarówno bezcennego doświadczenia zawodowego, jak i w pracy naukowej.

Choroby onkologiczne dotykają coraz większej części społeczeństwa i stały się niezwykle istotnym problemem zdrowotnym i społecznym. Zarząd Województwa Dolnośląskiego od samego początku aktywnie wspierał utworzenie Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych mając na celu stworzenie warunków do rozwoju komplementarnej i skutecznej opieki onkologicznej dla pacjentów całego regionu. Była to celna odpowiedź na szybko wzrastające zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne z tego zakresu. Dalszy plan rozwoju leczenia onkologicznego i hematoonkologicznego obejmujący m.in. budowę nowego pawilonu Oddziału Hematologicznego wałbrzyskiego szpitala zapewni niezbędne zaplecze dla stosowania wysoko specjalistycznych procedur medycznych w leczeniu chorób nowotworowych.

Odniesiony sukces jest nie tylko silnym impulsem do rozwoju badań klinicznych, ale przede wszystkim szansą i kamieniem milowym na polu zastosowania nowoczesnych technologii w onkologii. To także możliwość pełnego wykorzystania potencjału szpitala, na który składa się wysoko wykwalifikowana kadra naukowo-medyczna oraz specjalistyczny sprzęt i wyposażenie medyczne.

- Działania te, są niezwykle istotne z punktu widzenia osób dotkniętych chorobami nowotworowymi dając im niekiedy ostateczną szansę na podjęcie skutecznego leczenia. Dbamy o dobro naszych pacjentów i dążymy wszelkimi dostępnymi sposobami do zapewnienia im jak najlepszej opieki medycznej – mówi Mariusz Misiuna Dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

23
82%
Cieszy
3
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
4%
Smuci
0
0%
Złości
1
4%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group