Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2899
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Szukasz pracy? Nie zapomnij sprawdzić opinii o pracodawcach!

Sobota, 10 listopada 2018, 11:19
Autor: red
Dla wielu osób biorących czynnie udział w rekrutacji i poszukujących pracy marzeń, zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to pierwszy krok na drodze do sukcesu.

Już na samym starcie, zazwyczaj potencjalny pracodawca wie więcej o swoim kandydacie niż ewentualny, przyszły pracownik o pracodawcy i warunkach jakie oferuje. Oferty pracy najczęściej zawierają szereg pytań do kandydata chcącego wziąć udział w rekrutacji, a na samym końcu krótkie lakoniczne informacje, będące zazwyczaj ogólnymi warunkami współpracy. Wiedza o tym, jaka atmosfera panuje w firmie, jaki jest średni poziom wynagrodzenia, czy pracownicy są zadowoleni ze współpracy z danym pracodawcą, a także czy występuje duża rotacja pracowników – jest wiedzą bezcenną. Najwięcej osób zdobywa ją dopiero po kilku miesiącach w nowej firmie. Czy nie lepiej uzyskać takie informacje już na samym starcie? Być może, zdobycie takiej wiedzy spowodowałoby odrzucenie już na samym początku oferty pracy i zaniechanie podejmowania rekrutacji w firmie o nieprzychylnych opiniach.

Poznać prawdę…

Kuszące jest podjęcie nowego zajęcia, już po przebyciu pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej, zakończonej telefonem z zaproszeniem do współpracy. Jednak najczęściej ostatnią rzeczą, którą chce się zrobić, jest znalezienie pracy w firmie, która nie jest zgodna z celami lub wartościami przyszłego pracownika. Takie niedopasowanie często powoduje duże niezadowolenie, rozczarowanie i ponowne podjęcie poszukiwań. Trudno jednak uzyskać pełny obraz zasad i środowiska pracy firmy po jednej lub kilku rozmowach kwalifikacyjnych. Bez względu na to, czy jest się na początku swojej kariery w nowym miejscu pracy, czy jedynie na etapie przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, posiadanie jak największej wiedzy o potencjalnej firmie, powinno być w najlepszym interesie każdego kandydata. Taka wiedza, nie tylko pomoże w lepszy sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, ale z pewnością zwiększy także poczucie pewności siebie. Wiedząc czego można się spodziewać, odczuwa się większy spokój i opanowanie – to z kolei pozwala na lepszą prezentację swojej osoby podczas rozmowy.

Gdzie szukać informacji o pracodawcy?

Rzetelne opinie o pracodawcach znajdziemy na stronach internetowych prowadzących swego rodzaju spis firm, w którym oprócz danych teleadresowych przedsiębiorstwa znajdują się także opinię pracujących w nim osób, bądź zamieszczone są odczucia z rozmów rekrutacyjnych potencjalnych kandydatów do pracy. Posiadanie szerszej niż inne osoby wiedzy na temat danego stanowiska i zasad panujących w firmie, jest także pomocne podczas pierwszej rozmowy o pracę. Niestety wielu kandydatów pytanych przez osobę odpowiedzialną za rekrutację o to, co wiedzą na temat firmy, nie ma zbyt wiele do powiedzenia. Osoba lepiej przygotowana, znająca zasady panujące w firmie, opierająca się na odczuciach pracujących w danym miejscu osób, jest zazwyczaj lepiej przygotowana i bez problemu odpowie na tego typu pytanie.

Podczas przeprowadzania analizy na temat danego pracodawcy nie warto zapominać o jednej ważnej rzeczy. Często bywa tak, że opinie, najczęściej negatywne, napisze osoba z różnych powodów niezadowolona z wykonywanej pracy. Zazwyczaj pracownicy, którzy nie narzekają na warunki pracy i płacy, nie zamieszczają pozytywnych opinii o swoim pracodawcy, są usatysfakcjonowani i nie czują takiej potrzeby. Z kolei osoby, które odczuwają rozgoryczenie, wypalenie i nie są zadowolone, chętnie oczyszczają swój umysł z negatywnych odczuć przez zamieszczenie nieprzychylnego komentarza na temat swojego pracodawcy. Dlatego też, nie można w 100% ufać komentarzom zamieszczonym w internecie.

Jakich informacji powinno się szukać?

Strony internetowe poświęcone opiniom o firmach są często projektowane celem zapewnienia wglądu nie tylko w to, co robi firma, ale także w to, jak dawni i obecni pracownicy ją oceniają. Oto kilka pytań, które pomogą zweryfikować warunki pracy w danym miejscu:
● Ilu ma pracowników?
● Jaka jest historia firmy?
● Jaka jest jej misja?
● Czy główna wizja / misja jest zgodna z osobistymi poglądami?
● Jakie są ich usługi i produkty?
● Jaka jest ich reputacja online?
● Kim są jego klienci?
● Kim są jego główni konkurenci?
● Czy jest to firma publiczna, firma rodzinna, firma typu start-up?
● Czy firma działa w branży, która jest ściśle regulowana przez zmiany, które mogą poważnie wpłynąć na działalność?

Znajomość odpowiedzi na takie pytania pomoże także stworzyć lepszy list motywacyjny, dopasować CV, lepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i zadać kilka trafnych pytań, zaciekawić osobę rekrutującą.

Własne zdanie

Niemniej jednak, jeżeli oferta pracy i profil firmy trafia w 100% w wymagania osoby aplikującej na oferowane przez nią stanowisko, a opinie na temat pracy w danym miejscu są nieprzychylne – nie można skreślać jej od razu. Zawsze warto przyjść odpowiednio przygotowanym na rozmowę rekrutacyjną, podczas której być może, dzięki umiejętnie stawianym pytaniom o warunki pracy w firmie, rozwieją się pierwotne wątpliwości. Podstawą każdego skutecznego działania jest dogłębna analiza i umiejętność wyciągnięcia z niej własnych wniosków. Opierając się wyłącznie na opinii o pracodawcy zamieszczonej przez innych pracowników można stracić okazję na wykonywanie zawodu swoich marzeń w obiecującym miejscu. Portale poświęcone gromadzeniu takich informacji są bardzo przydatne - stąd zapewne ich rosnąca popularność.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group